روان شناسی تخصصی رشد

آشنایی با گفتار درمانگر و رشته گفتار درمانی‌ (بخش2)

دانشجوی‌ گفتار درمانی‌ چه‌ می‌آموزند؟

دانشجویان‌ در این‌ رشته‌ غیر از گذراندن‌ واحدهای‌ عمومی‌ دروسی‌ مانند آناتومی‌، زبان‌شناسی‌، ژنتیک‌ پزشکی‌، اصول‌ توانبخشی‌، فیزیک‌ صوت‌، رشد روانی‌ حرکتی‌، آواشناسی‌، بیماری‌های‌ گوش‌، حلق‌ و بینی‌ و کاربرد جراحی‌ در گفتار درمانی‌، ارتودنسی‌ اعصاب‌ در رابطه‌ با گفتار، بیماری‌های‌ اعصاب‌ در رابطه‌ با گفتار، مبانی‌ شنوایی‌شناسی‌ و سنجش‌ شنوایی‌، روان‌شناسی‌ زبان‌، بیماری‌شناسی اختلال‌ در تولید، بیماری‌شناسی‌ ناروانی‌ گفتار، بیماری‌شناسی‌ زبان‌ پریشی‌ کودک‌ در بزرگسالی‌، بیماری‌شناسی‌ اختلال‌ در صورت‌، بیماری‌شناسی‌ اختلال‌ در خواندن‌، اصول‌ و متون‌ مشاوره‌، مدیریت‌ در گفتار، ارزیابی‌ و تشخیص‌ افتراقی‌ در بیماری‌شناسی‌ گفتار و زبان‌، روان‌شناسی‌ یادگیری‌ واحد کارآموزی‌ را نیز می‌گذرانند.

ادامه‌ تحصیل‌ در رشته‌ گفتار درمانی‌

ادامه‌ تحصیل‌ در رشته‌ گفتار درمانی‌ در سطح‌ کارشناسی‌ ارشد در دانشگاه‌ علوم‌ بهزیستی‌
تعریف اختلالات گفتار و زبان

طبق تعریف انجمن گفتار و زبان و شنوایی آمریکا )ASHA) به هرگونه اشکال در درک و کاربرد گفتار، نوشتار یا هر سیستم نمادین دیگری، اختلال زبانی گفته می شود.


ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :لکنت زبان ،
 • آشنایی با گفتار درمانگر و رشته گفتار درمانی‌ (بخش1)

  گفتاردرمانی یا آسیب‌شناسی گفتار و زبان رشته‌ای از علوم است که به بررسی ماهیت انواع اختلالات گفتار و زبان و نیز روشهای تشخیص و درمان این اختلالات می‌پردازد.

  گفتار درمانگران به درمان کودکانی که در فراگیری زبان مادری یا استفاده صحیح از گفتار دچار مشکل هستند و نیز بزرگسالانی که به دلیلی توانایی گفتاری خود را از دست داده‌اند می‌پردازند.

  گفتار درمانی‌ به‌ درمان‌ افراد مبتلا به‌ اختلالات‌ گفتاری‌ می‌پردازد. اختلالات‌ گفتار درمانی‌، آن‌ دسته‌ از اشکالات‌ یا نقص‌ هایی‌ هستند که‌ بر روی‌ زبان‌، گفتار،صدا و آهنگ‌ اثر می‌گذارند لذا برای‌ آشنایی‌ با موضوعات‌ فوق‌ الذکر به‌ طور مختصر آنها را شرح‌ می‌دهیم‌:

  ۱) زبان‌:  عبارت‌ است‌ از وسیله‌ای‌ که‌ باعث‌ انتقال‌ افکار و مفاهیم‌ به‌ دیگران‌ می‌شود مانند: صحبت‌ کردن‌، نوشتن‌ اشارات‌، پانتومیم‌ و

  ۲) گفتار:  قسمتی‌ از زبان‌ است‌ که‌ در آن‌ برای‌ انتقال‌ افکار و مفاهیم‌ به‌ دیگران‌ از صداها، کلمات‌ و ترکیب‌ و ترکیب‌ منظم‌ و با قاعده‌ آنها استفاده‌ می‌کنیم‌.

  ۳) صدا:  عبارت‌ است‌ از ارتعاش‌ تارهای‌ صوتی‌، و وسیله‌ای‌ برای‌ ارائه‌ صداهای‌ لازم‌ در گفتار )بدون‌ استفاده‌ از ارتعاش‌ تارهای‌ صوتی‌ حرف‌ زدن‌ انسان‌ به‌ نجوا تبدیل‌ می‌شود)


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :لکنت زبان ،
 • تنها یک هفته گفتار درمانی، لکنت زبان را کاهش می دهد

  پژوهشگران علوم پزشکی در دانشگاه پکن می گویند نتایج یک مطالعه جدید آنان نشان داده است که تنها یک هفته گفتار درمانی به سازماندهی مجدد مغز در افراد مبتلا به لکنت زبان کمک کرده و در نتیجه این مشکل را تا حد زیادی کاهش می دهد.

  این محققین که متخصص روانشناسی می باشند با انجام یک سری آزمایشات جدید به این نتیجه رسیدند که مشکل لکنت زبان در افرادی که با این اختلال مواجه هستند پس از شرکت در جلسات گفتار درمانی به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

  گفتاردرمانی علمی است که به بررسی چگونگی درک و رشد زبان و گفتار می پردازد و جنبه های مختلف زبان از جمله واژگان ، صرف و نحو و کاربرد زبان را مورد بررسی قرار می دهد .

  در این آزمایشات ۲۸ فرد مبتلا به لکنت زبان و ۱۳ فرد سالم شرکت کردند که ۱۵ نفر از مبتلایان به لکنت زبان به مدت یک هفته و روزی سه جلسه تحت گفتار درمانی قرار گرفتند.

  پس از برگزاری جلسات از شرکت کنندگان اسکن های مغزی تهیه شد. نتایج بررسی ها پس از یک هفته نشان داد بیمارانی که در جلسات گفتار درمانی شرکت کرده اند قدرت بخشی از مغزشان موسوم به cerebellum که در تعاملات نقش دارد در مقایسه با گروه کنترل، رشد قابل ملاحظه ای پیدا کرده است.

  این متخصصان متذکر شدند: نتایج آزمایشات تایید می کند که مغز انسان قادر است با گفتار درمانی دوباره خود را سازماندهی کند و تغییرات ایجاد شده در بخش cerebellum مغز به کاهش لکنت زبان کمک می کند.

  منبع: پزشکان بدون مرز • نظرات() 
 • نوع مطلب :لکنت زبان ،
 • افزایش هوش و یادگیری كودكان

   كمتر پدر و مادری را می‌توان یافت كه نخواهد فرزندش باهوش و دارای توانی خاص در یادگیری و حل مسائل باشد، اما بسیاری از والدین گمان می‌كنند درصد زیادی از این توانایی‌ها به ذات، سرشت یا خمیره كودكشان ربط دارد و از همین رو آموزش فرزندشان را جدی نمی‌گیرند؛ حال آن‌كه با صرف وقت می‌توانند به افزایش میزان هوش و قدرت یادگیری كودكانشان كمكی بایسته و شایسته كنند. اگر می‌خواهید در زمینه پرورش فكری كودكتان، آگاهی‌های مفیدی كسب كنید، بیایید ابتدا با آزمایشی آشنا شوید كه دو محقق استرالیایی و آمریكایی انجام دادند.

  اهمیت تصاویر

  گابریل سیمكاك، محققی از دانشگاه كوئینزلند و جودی دولوش، دانشمندی از دانشگاه ویرجینیا در پژوهشی روی 132 كودك دریافتند تصاویر كتاب‌ها علاوه بر سرگرم كردن جنبه‌ای تقویتی در فرآیند یادگیری كودكان دارد و منبعی مهم از اطلاعات مورد نیاز برای كنش و واكنش در جهان پیرامونشان فراهم می‌آورد.

  سیمكاك و دولوش با جمع كردن كودكان بر اساس سنشان، ابتدا گروهی را كه كمتر از 30 ماه سن داشتند، به دو دسته تقسیم كردند: به یك گروه كتابی داده شد كه نشان می‌داد كودكی توپی پلاستیكی را در ظرفی شیشه‌ای انداخته، سپس با اتصال ظرف به یك قطعه چوب از آن جغجغه ساخته است. آنها با در اختیار گذاشتن وسایل مورد نیاز از كودكان خواستند جغجغه‌ای بسازند. تمامی كودكانی كه در گروه اول، از روش ساخت آن در كتاب مطلع شده بودند، توانستند جغجغه را بسازند، اما گروه دوم كه كتابی در اختیارشان نبود، به موفقیت كمتری دست یافتند.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :رشد شناختی کودک ،
 • وقتی ناگهان پیر می‌شوید

  حسین‌آقا وقتی خبر مرگ جوانش را در تصادف شنید در خود فرو ریخت. طوری شكست كه یكشبه انگار 20 سال پیر شد.

  حاج‌خانم از وقتی همسرش مرد، دیگر نه درست غذا می‌خورد و نه با كسی حرف می‌زد. او حتی قبل از این‌كه به 50 سالگی برسد از بس گریه كرد چشمانش آب‌مروارید آورد و همه موهایش سفید شد. همسرش تنها كسی بود كه در زندگی‌اش باقی مانده بود.

  پدر و مادر نادر وقتی پیر شدند كه فهمیدند تنها پسرشان بیماری دیابت گرفته است. آنها با هر سوزن انسولین كه به بدن فرزندشان فرو می‌رفت چند ماه پیر می‌شدند. اما هركه می‌دید می‌گفت خوب مانده‌اند حالا بعد از چند سال انگار دو سه دهه را پشت سر گذاشته‌اند.

  حمید ضامن مجید برادرش شد. او كه معلم بود وقتی چك‌های برادرش برگشت خورد از كار بیكار شد و به دست طلبكاران به زندان افتاد. فقط خدا می‌داند خانواده‌اش چه كشیدند. همسر او اكنون در 40 سالگی مثل یك زن 60 ساله به نظر می‌رسد.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :رشد فیزیکی بزرگسال ،
 • دردسرهای دو سر ریسمان بودن

  همیشه پدر و مادرها از این‌كه فرزندشان به حرف آنها گوش نمی‌دهد، شكایت دارند و بچه‌ها هم می‌گویند والدین، آنها را درك نمی‌كنند! اما راستی چه كسی مقصر است؟ پدر و مادری كه نظر كودك را قبول ندارند یا كودكی كه نمی‌تواند مفهوم خواسته‌های والدینش را متوجه شود؟ پدر و مادر كه دائم از كودك می‌خواهند كاری را انجام دهد مقصرند یا كودكی كه دوست دارد آزاد باشد و خودش تصمیم بگیرد؟ با این توضیح كاملاً طبیعی است كه تصور كنیم بحث و مشاجره‌ای همیشگی میان بچه‌ها و پدر و مادرها وجود داشته باشد.

  اگر شما هم با این مشكل روبه‌رو هستید و می‌خواهید به بهترین شكل، آن را حل كنید، خوب است نظر متخصصان و كارشناسان را هم بدانید. آنها می‌گویند بچه‌ها باید در حد خودشان آزاد و مستقل باشند ولی این مساله اصلاً به معنای آزادی بیش از حد و اندازه آنها نیست. این حرف به آن معناست كه پدر و مادر باید حد و مرزی برای كودك در نظر بگیرند و به آن پایبند بمانند. خوب است بدانید بچه‌ها هم از چنین وضعیتی راضی هستند چراكه وقتی پدر و مادر حدودی خاص را برای آنها تعیین می‌كنند، احساس امنیت و رضایت كودكان هم بیشتر می‌شود. بنابراین حواستان باشد بچه‌ها دوست دارند گاهی از زبان شما بشنوند كه چه كاری را باید انجام دهند و انجام دادن چه كاری برای آنها ممنوع است! پس اشتباه نكنید؛ اگر انجام هر كاری برای فرزندان مجاز باشد و هیچ محدودیتی برای آنها در نظر گرفته نشود، نه‌تنها آنها بدرستی تربیت نخواهند شد بلكه احساس خوبی هم نخواهند داشت.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :اختلالات ارتباط ،
 • داستان من و بابا و مامان

  در بزرگراه می‌راندم. حواسم شش‌دانگ به جلو بود. دمای تند و تیز هوا از موج‌های گرما كه از سطح آسفالت بلند می‌شد، پیدا بود. شیشه‌های بالای ماشین به كمك كولر ماشین آمده بودند تا مرا از شر این هوای داغ نجات دهند. به ساعتم نگاه كردم. یك ساعتی می‌شد كه پشت فرمان بودم. دست دراز كردم و موج رادیو را عوض كردم. مجری با زن و مردی صحبت می‌كرد. ابتدا خیلی متوجه بحث نبودم؛ مثل كسی كه بدون خبر وارد اتاقی شده باشد كه سه نفر در آن مشغول صحبت هستند. خواستم موج دیگری را بگیرم كه جملات مرد مهمان برنامه مانع شد. دقیق‌تر كه گوش كردم، متوجه شدم آنها در مورد فرزند این خانواده صحبت می‌كنند. مرد، پدر فرزند است و زن، مادر او.

  آنها از فرزندی سخن می‌گفتند كه مشق‌هایش را ده‌ها بار می‌نویسد و پاك می‌كند. اگر ذره‌ای سیاهی بر صفحه سفید دفترش بنشیند، كاغذ را پاره می‌كند و گاهی دفتر را كنار می‌گذارد. آنها از رفتار وسواس‌گونه كودكشان هنگام لباس پوشیدن، حمام رفتن، مرتب كردن اتاق و... حرف می‌زدند. مجری كه بعد متوجه شدم روان‌شناس است، به حرف‌هایشان گوش می‌داد و گاه سوال‌هایی می‌كند تا به قول خودش در پایان برنامه، حرف‌های پدر و مادر را جمع‌بندی كند.

  نمی‌دانم خودم خواستم یا پایم خودش كمی از فشار بر پدال گاز كم كرد. عقربه سرعت‌سنج كمی پایین آمد و سرعت خودرو بیست‌تایی كم شد. گویا دلم به جای مغز به پایم دستور داده بود. دلم می‌خواست تا پایان برنامه در جاده باشم و به مقصد نرسم. آنها درباره من حرف می‌زدند. منِ بیست و دو سه سال پیش. آن كودكی كه حالا 31 ساله شده است و می‌رود تا پدر و مادرش را ببیند.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :داستان های کودکان ،
 • ارتباط با فرزندان در دوران بلوغ

  دوره نوجوانی با تحولاتی همراه است كه خانواده‌ها با رعایت نكاتی می‌توانند این دوره را بدون تنش و همراه با آرامش سپری كنند.

  روان‌شناسان خلوت گزینی را یكی از ویژگی‌های دوره نوجوانی می‌دانند. با وجود افزایش احتمال ابتلا به افسردگی در این سنین به دلیل تغییر هورمون‌ها و برخورد نادرست والدین، نباید خلوت​گزینی نوجوانان را نوعی افسردگی تلقی كرد.

  باید دانست كه خلوت​گزینی ناشی از دوران نوجوانی فرصتی مناسب برای اندیشیدن نوجوانان است كه والدین می‌توانند با كسب اطلاعات و مطالعه این دو مهم را از یكدیگر تمیز دهند.

  والدین حتما باید فرصتی را برای گفت‌وگو و شنیدن صحبت‌های فرزندان خود اختصاص دهند، ولی در این فرصت و ارتباط باید دقت داشته باشند كه موقعیت آنان را درك كنند و درصدد تحمیل نظرات خود به آنان نباشند. روی ادامه مطلب کلیک کنید


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :رشد هیجانی نوجوان ،
 • زندگی دور از مادر

  نسرین كوچولو لب‌های خشكش را در جستجوی شیر مادر جمع می‌كند و حالت مكیدن به خود می‌گیرد، اما تنها كسی كه به سراغ او می‌آید، مریم جون از مهد كودك است.

  نسرین شش ماهه در كنار ده نوزاد دیگر در یكی از مهد‌های‌كودك‌ تهران نگهداری می‌شود.

  مریم پرستار او می‌گوید: در این مهد كودك و همه مهد‌های دیگر، كودكان شیرخوار زیادی هستند.

  مادر در فراغ كودك

  سهیلا وقتی شش ماه مرخصی بعد از زایمان را به پایان رسانده، ناچار است دوباره به اداره برگردد. او كارمند یك شركت نیمه دولتی است و اگر بیش از این در مرخصی بماند، ممكن است كارش را از دست بدهد.

  این مادر 30 ساله در مورد وضعیت خود می‌گوید: پسر كوچكی دارم كه از هر حیث به من احتیاج دارد و هر طوری كه برآورد می‌كنم، خانواده به درآمد من نیز احتیاج دارد. بحث استقلال مالی​، استعداد شخصی و وظیفه اجتماعی​ به كنار، اگر خانه بمانم و او را بزرگ كنم، كم می‌آوریم. او آرزوی روزی را می‌كند كه اشتغال برای مادران یك انتخاب آزادانه باشد نه یك ضرورت و یك زن بتواند تصمیم بگیرد در صورت بچه‌دار شدن به اشتغال ادامه دهد یا نه و حق بازگشت او بعد از به ثمر رساندن كودك محفوظ باشد.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :دلبستگی ،
 • آیا کودکم از نظر روانی، سالم است؟

   شما می دانید كودكتان در خانه چگونه رفتار می كند. اما آیا واقعاً از طرز رفتار او در مدرسه نیز آگاهی دارید. اكنون زمان خوبی برای فهمیدن این قضیه است كه آیا كودك شما، برای یادگیری و آموختن، آمادگی لازم را دارد؟ سلامت روانی، عامل مهمی برای عملكرد خوب او در مدرسه است. سلامت روانی كودك، یعنی این كه او چگونه فكر، احساس و رفتار می كند. سلامت روانی ناسالم ممكن است در هر كودكی دیده شود، حتی كودكان پیش دبستانی و دبستانی. مشكلات روانی، رایج تر از آن چیزی است كه شما حتی فكرش را بكنید! از هر ۵ كودك، یك كودك دارای اختلال احساس، و مشكلات روانی رفتاری است كه هر كدام از این عوامل می تواند به افت تحصیلی، خشونت و... منجر شود. كمك به این كودكان بسیار آسان است، اما دو سوم كودكانی كه دارای این مشكلاتند، كمك هایی كه نیازمند آن هستند، دریافت نمی كنند.

  ضروری به نظر می رسد كه والدین و معلمان، در مورد سلامت روانی كودكان با یكدیگر گفت وگو كنند.

  معلمان، می توانند به شما كمك كنند كه تصمیم بگیرید آیا كودكتان نیاز به كمك دارد یا خیر؟ در ادامه، تعدادی سؤال ذكر می شود كه شما باید در مورد پاسخ آنها با معلمان كودك خود، به بحث و گفت وگو بپردازید.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :سایر اختلالات ،
 • آیا کودکان به خطاهای ادراکی حافظهٔ کاذب حساس هستند؟

   وجود حافظهٔ کاذب در طول دوران کودکی شایع‌تر از دوران نوجوانی و بزرگسالی می‌باشد. این که کودکان اغلب نسبت به حافظهٔ کاذب آسیب‌پذیر هستند، شاید به این خاطر باشد که در آنها شکل‌گیری حافظهٔ دقیق۱ برای رویدادهای واقعی زندگیشان ناقص است؛

  مثلاً زمانی‌که اطلاعات غلطی از یک موضوع به آنها داده می‌شود، بیشتر از کودکان بزرگتر و یا بزرگسالان این اطلاعات را به حافظهٔ خود می‌سپارند. با وجود شواهد گسترده‌ای که حاکی از کاهش حافظهٔ کاذب در طول دورهٔ رشد و نمو است، فرضیاتی وجود دارند که بیانگر افزایش قابل توجه اشکالی از حافظهٔ کاذب در این دوره می‌باشند. این انواع در کودکان کمتر از نوجوانان و بزرگسالان وجود دارند. چنین فرضیاتی راجع به فرآیند دوگانهٔ حافظهٔ کاذب مبتنی بر نظریهٔ ردیابی مبهم بحث می‌کنند. نظریهٔ ردیابی مبهم بیان می‌کند که تجارب دوگانهٔ کودکان از واقعیت‌ها یعنی ردیابی دقیق و مفهوم شخصی آن تجربه که ردیابی کلی است در حافظه‌شان ذخیره می‌شود. در نتیجه وقتی در آزمون‌های حافظه تجارب نقل می‌شوند، مخلوطی از اطلاعات دقیق و کلی بیان می‌شود. با توجه به نظریهٔ ردیابی مبهم، حافظهٔ کاذب دو نوع اصلی دارد:

  1) بازخوانی یا بازشناسی رویدادهای دروغی، به این علت که ردیابی‌های دقیق جایگزین بیش از ردیابی‌های دقیق تجربهٔ واقعی به حافظه برگشته است.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :عقب ماندگی ذهنی ،
 •  اختلالات شبه جسمانی

  آیا تاكنون برای شما یا نزدیكانتان پیش آمده است كه از شدت ناراحتی، عصبانیت یا نگرانی سردرد بگیرید،‌احساس كنید دست چپتان تیر می‌كشد، یا حالت تهوع به شما دست بدهد، یا فكر كنید حتماً بیماری خاصی به سراغتان آمده است، به پزشك مراجعه كنید،‌ معاینه شوید،‌ مورد آزمایشات دقیق قرار گیرید و تمام نتایج به دست آمده حاكی از طبیعی بودن كاركرد بدن شما باشد؟

  وضعیت فوق برای برخی از مردم به صورت تكرار شونده و مزمن در می‌آید تا حدی كه مراجعات مكرر به پزشك و آزمایشگاه و رادیولوژی و ..... وقت،‌توان و سرمایه زیادی از آنان را به خود اختصاص می‌دهد. آنچه در این میان فراموش میشود وجود فشارهای روانی و تعارضاتی است كه با بروز علایم جسمانی آزاردهنده رابطه مستقیم داشته‌اند اما ناخودآگاه بودن آنها باعث شده آخرین عاملی باشند كه از نظر پزشك یا فرد مورد توجه قرار می‌گیرند. با آن كه تاثیر جسم بر روان و بالعكس امری ثابت شده است (بسیاری حالات روحی روانی باعث تشدید،‌ادامه یا عود بیماری‌های جسمانی میشوند و وقتی جسم بیمار است توانایی‌های ذهنی و فكری فرد نیز صدمه می‌خورد یا دچار اضطراب و بی‌حوصلگی میشود)، گاه برخی علائم جسمانی در فرد بروز می‌كند كه با هیچ گونه علت بیماری‌زای جسمانی قابل توجیه نمی‌باشد. دلیل ایجاد چنین ناراحتی‌هایی تبدیل تنش‌ها و مشكلات روحی به تظاهراتی جسمانی است بدون اینكه فرد خود از وجود چنین تحولاتی آگاهی داشته باشد.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :سوالات رایج ،
 • آموزش مهارتهای اجتماعی در کودکان (CAST )

   آموزش مهارتهای اجتماعی شکلی از رفتاردرمانی است که به وسیله مربیان و درمانــــگرها جهت کمک به افرادی که در روابطشان با دیگران مشکل دارند استفاده می شود.

  هدف اصلی آموزش مهارتهای اجتماعی این است که افراد یاد بگیرند امکان اینکه مسایل هیجانی در مورد رفتارهای کلامی به همان اندازه رفتارهای غیر کلامی در روابط اجتماعی درگیر شود وجود دارد یا نه .

   

  تاریخچه ای مختصر :

  CAST به وسیله دکتر" ادوارد ا, کی" تهیه شده که پرفسور روان شناسی تربیتی در ایالت متحده هند است .

  برنامه ی شناختی , آکادمیک و آموزش مهارتهای اجتماعی در دانشگاه کشور هند در سال ۱۹۷۶ شروع شد . این برنامه طراحی شده بود تا خدماتی را برای نوجوانانی که مسائل و مشکلاتی در بخش های زیر دارند فراهم کند.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :رشد اجتماعی نوجوان ،
 • بابا... مامان!‌ نَفَس‌كش (قسمت 2)

  محبت از نوع زیادی

   این روزها والدین بیش از حد دلواپس فرزندان خود هستند و بسیاری از آنها برای این‌ كه محبت‌های افراطی خود به فرزندشان را توجیه كنند عنوان می‌كنند كه زمانه عوض شده و بچه‌ها به مراقبت بیشتری نیاز دارند.

  اما روانشناسان معتقدند محبت‌ بیش از حد به كودك اثر منفی و معكوس دارد. در حالی كه براساس آمارها و مشاهدات بالینی كودكان امروز در مقایسه با نسل‌های پیشین، زندگی راحت‌تری دارند. امكاناتی كه یك كودك از طبقه متوسط امروز دارد در اختیار بچه‌های آن زمان نبود. 

  روانشناسان معتقدند كه حمایت‌های افراطی از فرزندان در قالب فرزندسالاری منجر به سركشی افراطی در بزرگسالی می‌شود در حالی كه پدر و مادر باید بیشتر انرژی خود را ​​روی استقلال و افزایش آستانه تحمل فرزند خود بگذارند.

  در واقع ابراز محبت یك مقوله مهم و قابل اعتنا محسوب می‌شود اما ابراز بیش از حد آن می‌تواند مشكلاتی را به همراه داشته باشد. اما محبت‌ها و مراقبت‌های والدین به حدی افزایش یافته است كه فرزندان مفهوم ارزش و محبت را فراموش می‌كنند. تصور كنید كودك انواع و اقسام ماشین‌های اسباب‌بازی از نوع عالی را در اختیار دارد. حال اگر یكی از آشنایان یك ماشین اسباب‌بازی به او هدیه بدهد كه یك ماشین معمولی هم باشد، آن را به گوشه‌ای پرت می‌كند، زیرا از بازی كردن با این وسیله‌ها دیگر لذت نمی‌برد. این افراد زمانی كه بزرگ می‌شوند با مشكلات فراوانی دست به گریبان خواهند بود كه از این میان می‌توان به پایین آمدن اعتماد به نفس و توانایی‌ در اداره خود اشاره كرد.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :رشد هیجانی کودک ،
 • بابا... مامان!‌ نَفَس‌كش (قسمت 1)

  در خانواده شما چه خبر است؟ حرف اول و آخر را چه كسی می‌زند؟ پدر؟ مادر؟ یا فرزندان؟ این روزها بیشتر شنیده می‌شود كه حرف، حرف بچه‌هاست. اسمش را فرزندسالاری گذاشته‌اند؛ به این معنا كه نه‌تنها فرزندان برای خانواده تصمیم می‌گیرند كه حتی در بعضی خانواده‌ها والدین در برابر تصمیمات نادرست فرزندان هم تسلیم می‌شوند.

  به نظر شما داستان فرزندسالاری چطور شروع شد؟ كدام خانواده‌ها در معرض فرزندسالاری قرار دارند؟ برخی معتقدند فرزندسالاری دقیقا از وقتی شروع شد كه برخی پدر و مادرها تصمیم گرفتند جای صمیمت و احترام را در خانواده با بگو و بخند و ارتباط نادرست عوض كنند. 

  والدینی كه در خانواده‌های بسیار سنتی بزرگ شده‌اند، اگر نخواهند به همان سبك و سیاق پدر یا مادرسالاری ادامه بدهند، به شكل افراطی سعی می‌كنند تجربه گذشته خود را در فرزندسالاری جبران كنند. در اغلب خانواده‌های سنتی معمولا پدر حرف اول را می‌زند و در دوران قدیم كه ابهت و قدرت پدرها در سختگیری و كمی خشونت تعریف می‌شد، رابطه‌ها رسمی و كمی غیرصمیمانه بود.

  كسی جلوی پدر شوخی و خنده نمی‌كرد، اولین كسی كه غذا می‌كشید، پدر بود و خلاصه همه چیز در تصمیمات پدر خانواده خلاصه می‌شد. در خانواده‌های مادرسالار نیز همین نقش در قالب مادر تعریف می‌شود و فرزندان در خانواده‌های والدین‌سالار به گونه‌ای رشد می‌كنند كه باید با سلیقه و نظر آنها تصمیم بگیرند.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 


  • کل صفحات:2  
  • 1
  • 2
  •   

  نصرت نوجوان


  آخرین پست ها


  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات