روان شناسی تخصصی رشد

بررسی علل كودك‌آزاری

كودك، موجودی ضعیف و آسیب‌پذیر است و به حمایت، مراقبت و محبت بسیار نیاز دارد. در دوران كودكی، شخصیت كودك شكل گرفته و نوع تربیت او اعمال، رفتار و كردار او را در بزرگسالی تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. حال اگر این تربیت صحیح باشد كودك آینده‌ساز جامعه خواهد شد. اما اگر فردی در دوران كودكی، ملاك تربیتی بارزی نداشته باشد ناهنجاری‌هایی در او ظاهر می‌شود كه آثار و عواقب سوء آن در بزرگسالی گریبان فرد و جامعه را خواهد گرفت.

كودك‌آزاری جسمی، كودك‌آزاری عاطفی، كودك‌آزاری جنسی، غفلت، بهره‌كشی اقتصادی و بدرفتاری آموزشی از جمله مواردی است كه می‌تواند بر جسم وروان كودك اثر منفی گذاشته و او را به فردی نابهنجار تبدیل كند.

كودك‌آزاری جسمی: سیلی زدن، كتك زدن با چوب یا وسایل دیگر، لگد زدن، پرت كردن، گاز گرفتن، سوزاندن، آسیب رساندن به سر، شكستگی اندام و زخمی كردن از جمله آسیب‌های شایع جسمانی محسوب می‌شود. براساس تحقیقات انجام شده بیشترین آزار جسمی در كودكان بین یك تا پنج سال دیده شده است و فرد كودك آزار اغلب از اعضای خانواده، خویشاوند نزدیك یا نامادری بوده است. در بسیاری از خانواده‌های غیرمتعهد، كودكان نارس، عقب‌افتاده ذهنی و بیش فعال در معرض خطر بیشتری قرار دارند.


ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :کودک آزاری ،
 • وقتی پر قو زمخت می‌شود!

  همین یكی دو ماه پیش، مدیر كل دفتر سلامت، جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت آنچه را كه مدت‌هاست​ بین خانواده‌ها رواج یافته، در گفت‌وگویش با خبرگزاری ایسنا تائید كرد و خبر از رشد و گسترش تك‌فرزندی در جامعه داد.

  تعداد خانواده‌هایی كه به داشتن یك فرزند اكتفا كرده‌اند كم نیست. برخی از آنها اصولا خانواده‌ای سه‌ نفره را ترجیح می‌دهند و برخی دیگر كه شمار بیشتری از این طیف را دربر می‌گیرد نیز به دلایلی چون افزایش مشكلات اقتصادی، اشتغال به كار زن و شوهر در بیرون از خانه، گرفتاری‌های خاص زندگی ماشینی و... ناچار از انتخاب گزینه تك‌فرزندی شده‌اند، اما از نظر بهداشت پرورشی و سلامت روانی خانواده، لازم است والدین چشم‌های خود را برای جلوگیری از تجربه طبعات منفی این انتخاب باز نگه دارند، زیرا تك‌فرزندی در صورت ناآشنایی با شیوه‌های آموزش و نادیده گرفتن روش‌های مناسب برای تربیت این تنها فرزند خانواده، مشكلات گونا‌گونی به همراه خواهد داشت.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :اختلالات ارتباط ،
 • همکلاسی فرزندتان شوید

  پژوهشگران مشخص كرده‌اند كودكانی كه پدرشان زمانی از وقت خود را به مطالعه در كنار آنها یا خواندن كتاب برای آنها اختصاص داده، اغلب در طی كردن مقاطع تحصیل خود موفق‌ترند و از درس خواندن و بودن در مدرسه بیشتر لذت می‌برند. اگر می‌خواهید افزون بر كمك به موفقیت تحصیلی كودك خود، سهم بیشتری در برقراری ارتباط با او طی سال‌های آتی داشته باشید و به عنوان پدری آگاه باعث افتخار فرزندتان شوید، چنین فرصتی را از دست ندهید.

  برای فرزند خود كتا‌ب‌هایی بخوانید كه علاقه و شوق به مطالعه و خواندن را در او برانگیزاند. می‌توانید با كتاب‌هایی با محتوای قصه یا شرح چگونگی كار وسائل و ابزار، زندگینامه مشاهیر و... مباحثی در سطح فهم او شروع كنید. حتی اگر فرصت ندارید، تماس تلفنی را جبران‌كننده نبود حضور خود كنید و به طریق مكالمه از راه دور برای كودكتان كتاب بخوانید. اگر فرصت بیشتری دارید بهتر است یكی دو بار او را به كتابخانه ببرید تا هم با محیط جدیدی آشنا شود، هم خود به جستجوی كتاب‌های مورد علاقه‌اش بپردازد. از این راه با علاقه‌مندی‌های او نیز آشنا خواهید شد. خاطرات زمان جوانی خود را تعریف كنید و حفظ كردن اشعاری ساده اعم از كودكانه، عامیانه و حتی محلی را به وی بیاموزید.

  منبع: جام جم • نظرات() 
 • نوع مطلب :اختلالات ارتباط ،
 • كودكان از خود راضی

  از خودخواهی كودكان تا پرخاشگری آنان یك قدم فاصله است.

  تحقیقات جدید روان‌شناسان نشان می‌دهد كودكانی كه بیش از حد به خودشان اطمینان دارند، رفتارهای پرخاشگرانه بیشتری نسبت به سایر همسالانشان از خود بروز می‌دهند. حتی این كودكان شرمساری خود را نیز با خشم و پرخاشگری نشان می‌دهند.

  نوجوانان و كودكانی كه اعتماد به نفس ​ طبیعی دارند این نیاز را احساس نمی‌كنند كه با رفتارهای پرخاشگرانه و خشن از خود محافظت كنند.

  برای جلوگیری از خودخواهی و پرخاشگری كودكان بهتر است با ترتیب‌اثر ندادن به رفتارهای آنان و عدم نشان دادن حساسیت به داد و فریادهایشان به آنها بفهمانید هر كسی حق خاصی دارد و نمی‌توان با قلدری سهم دیگران را گرفت

  متاسفانه برخی والدین بر اثر خستگی در مقابل پرخاشگری كودكان خود كوتاه می‌آیند و هرچه می‌خواهند به او می‌دهند. همین رفتارها پرخاشگری و قلدری در كودكان را تقویت می‌كند. اما بزودی كودك با اجتماعی روبه‌رو می‌شود كه در مقابلش آنقدر‌ها هم انعطاف‌پذیر نخواهد بود.

   منبع: جام جم


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :دلبستگی ،
 • 5 توصیه طلایی برای بارداری سالم

  حدود 3 تا 5 درصد خانم‌ها در دوران بارداری به دیابت مبتلا می‌شوند زیرا بارداری باعث می‌شود تغییراتی جدی در بدن یك زن به وجود آید. با توجه به این كه بدن مادر تامین كننده تمام مواد لازم برای حیات جنین و كودك است، در نتیجه دستگاه‌های مختلف بدن مادر با حداكثر ظرفیت، مشغول به فعالیت می‌شوند. بارداری در واقع یك بیماری نیست، بلكه بخشی از زندگی طبیعی یك زن است. به همین دلیل در دوران بارداری به یك رژیم مخصوص نیاز نیست، اما تغذیه باید كامل و مغذی باشد.

  در كشور ما عبارت نادرستی متداول شده است كه خانم باردار باید به جای دو نفر غذا میل كند! توصیه‌های قدیمی، سال‌هاست كه با اطلاعات امروزی قابل توجیه نیست.

  در سه ماه اول بارداری، قسمت‌های مختلف بدن با وضعیت جدید هماهنگ می‌شوند. این پدیده ممكن است برای عده‌ای از خانم‌های باردار مشكلات فراوان جسمی و روحی به وجود آورد به عنوان مثال حالت‌های تهوع یا استفراغ‌های صبحگاهی و ناخوشایند بودن بعضی غذاها، تمام این پدیده‌ها ناشی از تغییرات هورمونی و اغلب نیز بی‌ضرر است و هنگامی كه بدن به وضعیت جدید عادت كرد، خود به خود از بین می‌روند.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :زایمان و نوزاد ،
 • اوتیسمی‌ها بیشتر پلك می‌زنند

  ردیابی حركات چشم، دانشمندان را قادر می‌سازد تا مواردی كه فرد به آن توجه می‌كند، بیابند. در آزمایش‌های ردیابی حركات چشم، از افراد شركت‌كننده خواسته می‌شود صحنه‌ای خاص را تماشا كنند و در همین حال، حركات مختلف چشم آنان بررسی می‌شود.

  هرچند در این میان، افراد شركت‌كننده پلك هم می‌زنند، اما این چند میلی ثانیه پلك زدن معمولا مهم انگاشته نمی‌شود. بتازگی پژوهشی نشان داد كه پلك زدن هم می‌تواند اطلاعات مهمی در خود داشته‌ باشد. در واقع، هر چه بیشتر پلك بزنیم، روی صحنه‌ای كه می‌بینیم تمركز كمتری داریم. به همین دلیل هم گفته می‌شود در كودكان مبتلا به اوتیسم، الگوی پلك زدن می‌تواند سرنخ‌هایی را در مورد چگونگی تعامل با دنیای اطراف در خود داشته باشد.

  وارن جونز، پزشك متخصص اطفال در دانشگاه پزشكی اِموری، در طول آزمایش ردیابی حركات چشم در كودكان نوپا، به این نتیجه رسید كه این كودكان در صحنه‌هایی خاص، كمتر پلك می‌زدند. آنها هنگام تماشای یك فیلم، در صحنه‌هایی كه بیشتر جذبشان می‌كرد، جلوی پلك زدن خود را می‌گرفتند. به‌طور كلی، زمانبندی پلك زدن به چگونگی درگیری ما با صحنه‌ای كه به آن می‌نگریم بستگی دارد.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :اوتیسم ،
 • خوابگردها را دست‌كم نگیرید

  بسیاری عقیده دارند راه رفتن در خواب یا خوابگردی بازتابی از رویاهایی است كه افراد در خواب می‌بینند. گروهی نیز بر این باورند عواملی مانند ابتلا به بیماری صرع، تشنج، ابتلا به اختلالات روان‌شناختی یا رازهای درونی كه افراد از دیگران مخفی می‌كنند می‌تواند احتمال راه رفتن در خواب را در افراد افزایش دهد.

  اما به گفته متخصصان، به نظر می‌رسد تنها برخی از عواملی كه به آنها اشاره می‌شود، احتمال راه رفتن در خواب را تحت تاثیر قرار دهد. معمولا خوابگردی در مرحله سوم و چهارم چرخه خواب یعنی زمانی كه فرد در خواب عمیق است، اتفاق می‌افتد. در این دو مرحله شدت امواج مغزی كاهش پیدا می‌كند. در طول روز مغز شما به مركز فعالیت تبدیل می‌شود. اما در شب فعالیت مغز به رویاهای شبانه محدود می‌شود. با وجود این، بدن همچنان فعال است و به‌طور كامل به خواب نرفته است. متخصصان سلامت روان از خوابگردی به عنوان نوعی اختلال انگیختگی نام می‌برند. به این معنی كه عامل یا مجموعه عوامل محرك مغز را از مرحله خواب عمیق به مرحله برانگیختگی پیش می‌برند. بنابراین فرد در یك حالت گذار میان خواب و راه رفتن قرار می‌گیرد.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :سایر اختلالات ،
 • سلول‌هایی كه جمع و تفریق می‌كنند

  آیا می‌توان اعضای بدن انسان را هوشمند ساخت؟ شاید روزی، سلول‌های انسانی را كه قادرند عملیات ساده محاسباتی انجام دهند، بتوان درون بدن قرار داد تا به عنوان یك رایانه زیستی، بیماری‌ها را تشخیص داده، داروها را به بدن رسانده و رابط بین بدن و دستگاه‌های الكترونیكی باشد.

  پژوهشگران موسسه فدرال فناوری زوریخ در سوئیس، نوعی مدار دیجیتال ساده را درون دو دسته سلول جنینی موجود در كلیه ساختند كه نیمی از آن، عمل جمع و نیم دیگر، عمل تفریق را روی دو عدد باینری (صفر و یك) انجام می‌دهد. این پیچیده‌ترین نوع مدار زیستی است كه تا به حال ساخته شده و می‌تواند اساس مدارهای محاسباتی بزرگ‌تر را تشكیل دهد.

  در گذشته نیز چندین نوع مدار زیستی كه می‌توانستند محاسبات ساده انجام دهند، ساخته شده بودند، ولی اكثر آنها از مولكول‌های دی.ان.ای یا باكتری ساخته می‌شدند و كاشت آنها در بدن با مشكل مواجه می‌شد. برای این‌كه بتوان از مدارهای محاسباتی در آینده در مقاصد درمانی بهره گرفت، این مدارها باید از سلول‌های موجود در بدن پستانداران ساخته شوند.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :ارث و محیط پیش از تولد ،
 • تاثیر اختلالات خواب بر باروری

  یك آزمایش ساده روی موش‌ها نشان داد خاموش كردن چراغ در ساعت 12 شب به جای ساعت 6 عصر، موجب كاهش 50 درصدی میزان باروری این حیوانات می‌شود. سوال پژوهشگران این است كه آیا كار در شب، شب‌زنده‌داری یا اختلال در خواب می‌تواند روی باروری انسان نیز تاثیر بگذارد.

  گروهی از پژوهشگران در یكی از تحقیقات، 5 یا 6 روز پس از جفتگیری موش‌های ماده، در ریتم شبانه‌روزی آنها اختلال ایجاد كردند. یك دسته هجده‌تایی از موش‌ها، هر روز 6 ساعت نور اضافه دریافت كرد و دسته‌ای دیگر هم به طور كلی از نور روزانه محروم شد.

  در پایان این آزمایش، فقط نیمی از موش‌هایی كه نور اضافی دریافت كرده بودند، قادر به تولیدمثل بودند. البته وضعیت موش‌های محروم از نور روزانه وخیم‌تر و میزان باروری در آنها فقط 20 درصد بود. با این حال میزان باروری در موش‌های گروه كنترل (كه 12 ساعت نور طبیعی دریافت كرده بودند) 90 درصد بود. نتایج این پژوهش بتازگی در یك نشریه علمی به چاپ رسید.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :زایمان و نوزاد ،
 • تهدید یا فرصتی به نام چپ‌دستی

  كمتر از 15 درصد جمعیت دنیا چپ‌دست هستند. اگرچه عوامل ژنتیكی به عنوان عامل اصلی چپ‌دستی یا راست‌دستی افراد شناخته می‌شوند، اما بدون تردید این صفت نیز مانند بسیاری از دیگر صفات می‌تواند نتیجه تاثیر متقابل عوامل ژنتیكی و محیطی باشد.

  برخی افراد به طور مطلق چپ‌دست هستند و در مقابل افرادی هستند كه در انجام بعضی كارها استفاده از دست راست را به دست چپ ترجیح می‌دهند. این صفت از جمله صفات اختصاصی انسان هاست و در دیگر موجودات ویژگی مشابهی وجود ندارد.

  از این‌رو بسیاری از دانشمندانی كه در این زمینه به تحقیق پرداخته‌اند علت اصلی تظاهر چنین صفاتی را همچون خصوصیاتی نظیر زبان یا تكلم، تكامل یافته‌تر بودن انسان‌ها در مقایسه با دیگر موجودات می‌دانند. معمولا پردازش زبان در نیمكره چپ مغز انجام می‌شود. مسئولیت كنترل نیمه راست بدن نیز به عهده نیمكره چپ مغز است.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :رشد فیزیکی کودک ،
 • سازگاری سیستم ایمنی مادر با جنین

   

  محققان به یافته‌های جدیدی دست یافته‌اند كه می‌تواند دربردارنده اطلاعات مهمی درباره عدم پس‌زدن جنین توسط سیستم ایمنی مادر باشد و پس از سال‌ها برای این سوال كه مدت‌های طولانی ذهن بسیاری از افراد را

  به خود مشغول كرده بود پاسخ مناسبی بیابد. به نظر شما چرا سیستم ایمنی بدن مادر در دوران بارداری، جفت و جنین را كه آنتی‌ژن‌های متفاوتی در مقایسه با آنتی‌ژن‌های بدن مادر تولید می‌كنند، پس نمی‌زند؟ سلول‌های ایمنی بدن مادر هرگز به محدوده اختصاصی رشد جنین وارد نمی‌شود و به همین سبب به جنین و جفت آسیبی نمی‌رساند؛ گرچه مهم‌ترین ویژگی سیستم ایمنی بدن دفاع از بدن در برابر بافت‌های خارجی و بیگانه است.

  به محض این‌كه بدن از وجود یك بافت خارجی آگاه می‌شود، سلول‌های ایمنی فعال شده و در مكانی جمع می‌شود تا به بافت یا پاتوژن حمله كند، اما در دوران بارداری با وجود این كه آنتی‌ژن‌های جنین و جفت در تماس مستقیم با سیستم ایمنی بدن مادر قرار می‌گیرد برخلاف آنچه در واكنش به بافت یا اندام‌های پیوندی دیده می‌شود، سلول‌های سیستم ایمنی مادر در واكنش به بافت جنینی غیرفعال می‌شود.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :زایمان و نوزاد ،
 • خروپف كودكان را جدی بگیرید

  این هفته مادری نگران از خروپف فرزند هفت ساله‌اش به مطب سیب مراجعه كرده است. این كودك اغلب هنگام خواب خروپف می‌كند و این مشكل موجب خشكی بیش از حد دهان هنگام خواب و سرفه‌های ناگهانی می‌شود كه در روند خواب اختلالاتی ایجاد می‌كند. كودك همراه مادرش به مطب سیب مراجعه كرده تا با راهنمایی و مشورت پزشك، علت اصلی شناسایی شود تا به طور ریشه‌ای تحت درمان قرار گیرد و مجبور نباشد تا پایان عمر با عوارض این مشكل دست و پنجه نرم كند.

  خروپف جلوی رشد كودكتان را می‌گیرد

  بیش از 40 درصد كودكان، خروپف كردن را هنگام خواب شبانه تجربه می‌كنند اما آنچه موجب نگرانی می‌شود، این است كه خروپف كردن بیش از سه بار در یك هفته به سراغ كودكتان بیاید و خواب شبانه را از او سلب كند. خروپف كودكان در مقایسه با بزرگسالان از اهمیت بیشتری برخوردار است. سلامت جسمانی و روانی و رشد كودك مستلزم خواب كافی است. خواب در تنظیم هورمون‌هایی كه در بدن ترشح می‌شود و همچنین در كنترل سیستم عصبی كودك نقش بسیار مهمی دارد. بنابراین هر عاملی كه در خواب كودك اختلال ایجاد كند، مانع رشد طبیعی كودك می‌شود.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :سایر اختلالات ،
 • نصرت نوجوان


  آخرین پست ها


  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic