روان شناسی تخصصی رشد

دوراهی پدر و مادر، سرگردانی كودكان‌

طلاق در زندگی به عنوان پدیده‌ای منفی برای عموم جاافتاده است؛ اما می‌توان گفت گاهی طلاق بهترین راه برای نجات زندگی طرفین است. همان طور كه می‌دانید بزهكاری در كودكان رابطه مستقیم با طلاق والدین دارد و كودكان طلاق در معرض خطر‌های گوناگون شخصیتی و روانی‌اند. برخی از این تاثیرات منفی عبارتند از احساس عدم امنیت در كودكی، كاهش اعتماد به نفس در طول رشد، افزایش روحیه پرخاشگر ی كودك، بروز نشانه‌های افسردگی و افزایش احتمال شكست در زندگی زناشویی در آینده.

پدر و مادری كه می‌خواهند از هم طلاق بگیرند، قطعا مشكلاتشان ریشه‌ای است و زمان زیادی از آن می‌گذرد، پس طبیعی است كه والدین قبل از طلاق هم درگیری‌های بیشتر از معمول داشته باشند و در نتیجه وقت كمتری را صرف تربیت فرزندشان كنند، پس احتمال هر نوع ضعف شخصیتی در كودكان طلاق بیشتر است. كاری كه ما باید انجام دهیم، كاهش تاثیرات منفی طلاق بر كودكان است. البته به یاد داشته باشید، پدران و مادرانی هستند كه با وجود داشتن مشكلات زناشویی و حتی طلاق توانسته‌اند فرزندانی با تعادل روحی و موفق تربیت كنند؛ پدر و مادرانی كه در قبال كودكان خود احساس مسوولیت می‌كنند، معمولا هنگام طلاق بزرگ‌ترین دغدغه‌شان بچه‌ها هستند، حتی گاهی ممكن است به زندگی كه دلخواهشان نیست، فقط به خاطر كودكان ادامه دهند.


ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :طلاق ،
 • اوتیسم و جهانی مملو از اضطراب

  اوتیسم یا درخودماندگی به یك اختلال یا ناتوانی در رشد عصبی اتلاق می‌شود كه در قالب عدم توانایی‌ در برقراری تعاملات و ارتباطات اجتماعی و رفتارهای‌ محدود و تكراری بروز می‌كند. اوتیسم در كودكان شایع‌تر بوده و پیش از 3 سالگی علائم آن در كودك ظاهر می‌شود. برای‌ افراد مبتلا به اوتیسم، جهان مملو‌ از افراد، مكان‌ها و حوادثی است كه باعث اضطراب آنها می‌شود. در این افراد، تفكر و برقراری ارتباط با دیگران، شركت در محافل عمومی و اجتماعی دشوار است. معمولا از هر 1000 كودك، یك تا 2 نفر به اوتیسم مبتلا می‌شود و در سال‌های اخیر، این آمار در حال افزایش بوده است كه البته بالا رفتن این آمار می‌تواند به دلیل تشخیص‌ موارد بیشتر و آگاهی دقیق از عوامل ایجاد‌كننده آن باشد. علائم بیماری اوتیسم معمولا حدود 2 سالگی‌ كودك توسط والدین شناسایی می‌شود. این علائم رفته‌رفته گسترش می‌یابد؛ هرچند برخی‌ كودكان ابتدا رشد طبیعی‌ دارند و ناگهان دچار این علائم می‌شوند. اوتیسم با تغییر چگونگی ارتباط سلول‌های عصبی و سیناپس‌ها، روی پردازش اطلاعات در مغز تاثیر می‌گذارد. كودكان مبتلا به اوتیسم نسبت به سایر كودكان، دنیای‌ متفاوتی را تجربه می‌كنند. صحبت كردن با دیگران و ابراز احساسات برای ‌چنین كودكی بسیار دشوار است.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :اوتیسم ،
 • مشق شب؛ كابوس هرشب بچه‌ها

  وقتی از بچه‌های مدرسه‌ای می‌پرسید سخت‌ترین چیزها در مدرسه چیست؟ اغلب یا می‌گویند مشق شب یا امتحان.

  مشق شب سال‌هاست كه برای بعضی از بچه‌های مدرسه‌ای به صورت كابوس درآمده است.

  بعضی‌ها عادت دارند بچه‌ها را به زور خط‌كش و كتك وادار به مشق نوشتن كنند. این خشن‌ترین نوع برخورد در مورد انجام تكالیف است. گرچه مدت‌هاست كه دیگر این روش در مدرسه‌ها توصیه نمی‌شود، اما بعضی از والدین خشن هنوز همین الگو را دنبال می‌كنند. الگویی كه بچه‌ها را از مدرسه فراری می‌كند.

  برخی دیگر اما فقط به ارعاب و تهدید می‌پردازند و برای بچه‌های مشق ننویس تا می‌توانند محدودیت قائل می‌شوند، اما گروه دیگر روش اصولی‌تر را پیش می‌گیرند. آنها سعی می‌كنند با بچه‌ها همراهی كنند و اشكالات آنان را رفع كنند بی‌این‌كه بچه‌ها را دچار تشویش و اضطراب كنند، زیرا این كار باعث می‌شود آنها چیز زیادی از تكلیفی كه انجام می‌دهند نفهمند.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :سوالات رایج ،
 • آگاهی؛ دلیل لجاجت کودکان

  لجبازی در امور مختلف حتی در موقعیت‌های خاص یا مشابه خصلتی فراگیر در كودكان است. اغلب والدین در تقابل لجبازی كودك در دوره‌های مختلف زندگی وی كه به اشكال مختلف مشاهده می‌شود به مشكلات جدی برمی‌خورند و گاه به درماندگی می‌رسند.

  با این حال كارشناسان علوم تربیتی لجبازی را خصلتی طبیعی و ضروری می‌دانند كه از تمایل كودك به كسب درجاتی از استقلال شخصیتی ناشی می‌شود و باید پذیرفته و كنترل شود. بر این اساس لجبازی نكردن كودك در هیچ زمینه‌ای می‌تواند نشانه یك عارضه حاد روانی باشد كه باید برای درمانش اقدام كرد. در مقابل، لجبازی شدید و كنترل نشده نیز از رفتارهای نامناسب والدین حكایت دارد. در حقیقت لجبازی مهارگسیخته نتیجه رفتارهای والدین و شرایط محیطی است كه كودك را به لجبازی بیشتر وادار می‌سازد. اگر كودكی لجبازی را از حد می‌گذراند باید ریشه این رفتار را در نحوه برخورد والدین و اطرافیان و تنبیه‌ها و تشویق‌های آنان جستجو كرد.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :سایر اختلالات ،
 • زندگی جنینی به روایت تصویر

  در گذشته اغلب پدر و مادرها تا زمان تولد فرزندشان از جنسیت آن بی‌اطلاع بودند و هیچ مادری نمی‌دانست ممكن است فرزندش به ناهنجاری مادرزادی مبتلا باشد. اما امروزه با استفاده از روش سونوگرافی انجام همه این كارها یعنی تعیین جنسیت و تشخیص بیماری‌ها براحتی امكان‌پذیر است. در علم مامایی، سونوگرافی مهم‌ترین روش تشخیصی است.

  در روش جدید سونوگرافی با عنوان سونوگرافی چهاربعدی، زمان به عنوان یك متغیر جدید به مجموعه متغیرهایی كه وضعیت جنین را مورد بررسی قرار می‌دهد افزوده شده است. در این روش از وضعیت جنین تصاویر رنگی ثبت می‌شود و تماشای این تصاویر شبیه به یك فیلم از جنین در حال رشد در داخل رحم مادر است. اما در حقیقت مجموعه تصاویری كه در قالب یك فیلم ثبت می‌شود یك فیلم واقعی نیست بلكه در حقیقت فرآیند تفسیر امواج فراصوتی است كه توسط جنین منعكس می‌شود. برای انجام سونوگرافی از یك ابزار كاوشگر دستی (Prob) استفاده می‌شود كه روی شكم حركت داده می‌شود. این ابزار، امواج فراصوتی را پس از عبور از شكم مادر به جنین منتقل كرده و پس از بازتاب این امواج توسط جنین، اطلاعات دریافتی از طریق امواج را به تصویر تبدیل می‌كند. اگرچه در روش سونوگرافی چهاربعدی نتیجه كار به صورت مجموعه‌ای از تصاویر رنگی متحرك ارائه می‌شود، اما دستگاه سونوگرافی برای دستیابی به این نتایج از هیچ ابزار ویژه نوری استفاده نمی‌كند، بلكه تنها منبع اطلاعاتی، امواج صوتی بازتاب شده توسط جنین است. بنابراین تردیدی نیست كه این روش هیچ پیامد جانبی برای مادر و جنین به همراه نخواهد داشت.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :زایمان و نوزاد ،
 • احتمال اوتیسم در فرزند مادران چاق بیشتر است

  امروزه چاقی معضل بزرگ جامعه بشری است و ثابت شده اغلب بیماری‌ها به‌گونه‌ای با این پدیده مرتبط است. از این‌رو براساس تحقیقی كه بتازگی توسط محققان آمریكایی صورت گرفته است، مشخص شده احتمال تولد كودك مبتلا به اوتیسم یا كودكانی كه اختلالات تاخیر رشد دارند در مادرانی كه چاقی مفرط دارند یا در دوران بارداری مبتلا به دیابت هستند بسیار بیشتر است. این نتایج بتازگی در مجله پزشكی پدیاتریس به چاپ رسیده ‌است.

  نتایج به دست آمده نگرانی‌های جدیدی را در شاخه بهداشت و سلامت ایجاد می‌كند. سازمان بهداشت ایالات متحده اعلام كرده از سال 2006 تا 2008 تعداد كودكان مبتلا به اوتیسم در آمریكا 23درصد افزایش یافته است. یعنی به طور متوسط از هر 88 كودك، یك نفر اوتیسم دارد.

  در بررسی‌های جدید مشخص شده مادرانی كه چاقی مفرط دارند یا در دوران بارداری مبتلا به دیابت هستند، بیشتر در خطر داشتن نوزادان اوتیسم یا نوزادانی كه اختلالات تاخیر رشد دارند، هستند. برای رسیدن به این نتیجه محققان ایالت كالیفرنیا 1004 مادر و فرزند كه از نظر اجتماعی و اقتصادی در شرایط مختلفی بوده‌اند را مورد بررسی قرار دادند و مشاهده كردند در این میان، تقریبا نیمی از كودكان دارای اوتیسم بودند، 172 نفر مشكلات تاخیر رشد داشتند و 315 نفر دیگر، طبیعی بودند.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :اوتیسم ،
 • از خواب خود لذت ببرید

    خواب فعالیت بسیار پیچیده‌ای است. مراحل مشخصی از خواب در رشد بدن، فرآیند یادگیری، حافظه و عملكرد روزانه موثر هستند. دانشمندان معتقدند مغز در مرحله خواب REM ترمیم می‌شود. جالب است بدانید مغز در مرحله‌ای از خواب، بسیار فعال است و متابولیسم آن تا 20 درصد افزایش می‌یابد.

  همچنین الگوی امواج مغزی (EEG) بسیار شبیه زمان بیداری می‌شود و ضربان قلب و تنفس به سطح بیداری در روز می‌رسد. دمای بدن و فشار خون افزایش می‌یابد و سیستم عصبی سمپاتیك كه پاسخ‌های تحریكی را ایجاد می‌كند دو برابر بیداری فعال می‌شود.

  به طور خلاصه خواب REM مرحله‌ای از خواب است كه در آن مغز كاملا فعال است اما فعالیت مغز به صورتی نیست كه شخص به اطراف خود واقف و در نتیجه بیدار باشد.

  همچنین در مرحله خواب REM یادگیری تكمیل و آنچه آموخته‌ایم در حافظه تثبیت می‌شود. برای همین دانش‌آموزانی كه تمام شب را برای خواندن درس بیدار می‌مانند، اغلب كمتر از كسانی كه خواب كافی دارند اطلاعات خود را به یاد می‌آورند.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • عقب‌ماندگی ذهنی ارثیه‌ای برای كودكان

  فنیل كتونوری (P.K.U)، نوعی ضایعۀ مادرزادی است كه به علت كمبود و كاهش آنزیمی به نام فنیل‌آلانین هیدروكسیلاز كه در كبد نوزاد ساخته می‌شود، به وجود می‌آید. فنیل‌آلانین یك اسیدآمینه ضروری در انسان است كه از 2 طریق تامین می‌شود: یكی از طریق فنیل‌آلانین موجود در مواد غذایی (شیرمادر، شیرخشك و غذاهای عادی) و دیگری از طریق كاتوبولیسم (تجزیه) پروتئین‌ها و پپتیدهای بدن. ورود فنیل‌آلانین به خون، میزان پلاسمایی این اسیدآمینه را افزایش خواهد داد مگر این كه از طریق حذف كاهش یابد. حذف فنیل‌آلانین از خون از طریق شركت در ساختمان پپتیدها، هیدروكسیلاسیون و تبدیل متابولیت‌ها رخ می‌دهد.

  بر اثر نقص آنزیم فنیل‌آلانین هیدروكسیلاز، متابولیسم فنیل‌آلانین، آمینواسیدی كه در انواع پروتئین‌ها وجود دارد مختل شده و غلظت آن در خون و سایر مایعات بدن بشدت بالا می‌رود. تجمع فنیل‌آلانین كه اصطلاحا به فی معروف شده، همراه با مشتقات غیرطبیعی آن موجب مسمومیت سلول‌های عصبی می‌شود. نوزادان در هفته‌های اول تولد، علائم واضحی از خود نشان نمی‌دهند.


  ادامه مطلب


  محصولی ناخوشایند از ازدواج فامیلی

  بیماری فنیل كتونوری یا PKU یك بیماری ارثی متابولیك محسوب می‌شود كه در نتیجه نقص در سوخت و ساز اسیدآمینه فنیل‌آلانین به وجود می‌آید و از طریق ارث منتقل می‌شود. پدر و مادر این افراد كاملا سالم هستند ولی ناقل ژن معیوب بیماری‌اند كه در اصطلاح به آنان حمل‌كننده یا ناقلان بیماری می‌گویند.

  آمارها حكایت از آن دارند كه این بیماری در بین افرادی كه ازدواج خویشاوندی دارند بیشتر دیده می‌شود زیرا مشاهده شده یكچهارم (25درصد) ازدواج‌های فامیلی به این بیماری ختم می‌شود. در برخی شهرهای كشور كه ازدواج خویشاوندی در آن رواج بیشتری دارد آمار مبتلایان به انواع بیماری‌های ارثی ـ متابولیكی از جمله فنیل كتونوری نیزدر آنجا بیشتر دیده می‌شود.

  در دنیا از هر 25000 تولد زنده یك مورد مبتلا به فنیل كتونوری دیده می‌شود. اما متاسفانه در ایران از هر 10000ـ8000 تولد زنده یك مورد مبتلا مشاهده می‌شود. همان طور كه قبلا هم اشاره شد به دلیل تجزیه نشدن فنیل‌آلانین در بدن این افراد، میزان فنیل‌آلانین كه یك اسیدآمینه به شمار می‌رود در خون آنان افزایش پیدا می‌كند.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :بیماری فنیل كتونوری ،
 • تب پس از گلو درد را جدی بگیرید

  در بسیاری از مناطق جهان بویژه در كشورهای صنعتی، شیوع تب روماتیسمی حاد (روماتیسم قلبی) نسبت به سال‌های نخست و میانی قرن بیستم كاهش یافته است. اواخر دهه 1940، تب روماتیسمی و بیماری‌های روماتیسمی قلب، بیش از نیمی از اختلالات قلبی ـ عروقی را در كودكان دبستانی در ایالات متحده تشكیل می‌داد.

  در جریان جنگ جهانی دوم، فقط در نیروی دریایی ایالات متحده بیش از 20 هزار مورد تب روماتیسمی‌حاد گزارش شد. میزان بروز تب روماتیسمی در كشورهای صنعتی تا حدود زیادی كاهش یافته است؛ به طوری كه بیماری نادری محسوب می‌شود. با این حال، در بیشتر كشورهای در حال توسعه كه نزدیك به دوسوم جمعیت جهان را در خود جای داده‌اند، عفونت‌های استرپتوكوكی، تب روماتیسمی و بیماری‌های روماتیسمی قلب، همچنان به عنوان یك معضل بهداشتی مهم مطرح است. دامنه این مشكل در كشورهای فوق، مشابه وضعیتی است كه 50 سال پیش در آمریكای شمالی وجود داشت.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :سایر اختلالات ،
 • محدودیت‌های تغذیه‌ای در كودكان فنیل كتونوری

  حدود 98 درصد كودكان مبتلا به فنیل كتونوری دنیا به نوع كلاسیك آن مبتلا هستند و تنها 2 درصد از آنان به نوع غیركلاسیك كه در قدیم به فنیل كتونوری برفی معروف بود، مبتلا هستند. پیش‌بینی می‌شود فنیل كتونوری غیركلاسیك در ایران حدود 15 درصد باشد و 85 درصد به نوع كلاسیك مبتلا باشند. در فنیل كتونوری كلاسیك كه اغلب كودكان نیز به این نوع مبتلا هستند موثرترین بخش درمان رژیم غذایی عاری از فنیل‌آلانین است تا این نوع اسیدآمینه وارد خونشان نشود و به مغز آسیب نزند.

  از وقتی این بیماری در كودكی تشخیص داده می‌شود برای تغذیه آنان از شیرهای مخصوصی كه در پروتئین سازنده آن فنیل‌آلانین وجود ندارد، استفاده می‌شود. با رشد كودك و نیاز به غذای كمكی هم از رژیم‌های مخصوصی كه فنیل‌آلانین در آنها بسیار كم است یا كاملا فاقد این نوع اسیدآمینه است استفاده می‌شود.


  ادامه مطلب


  اشاره: تنها در سال 2000 میلادی بود که سرانجام، انسان به فکر حفظ بزرگترین میراث بشری خویشتن افتاد، میراثی که در قرون اخیر، به تاراج اصحاب نسل‌کشی و نژادپرستی رفته است. 21فوریه را روز جهانی زبان مادری نام نهاده‌اند، روزی برای پاسداشت نیک‌ترین آیات الهی. تنها 12سال از آن روز بزرگ تاریخی در سازمان ملل می‌گذرد. در این 12سال، صدها جلد کتاب و هزاران مقاله درباره حقوق زبانی و زبان مادری نوشته شده است و صدافسوس که حتی یک از این هزاران به زبان‌های مردم ایران ترجمه نشده است. روز جهانی زبان مادری بیش از هر جای دیگری، متوجه کشورهایی است که دارای تنوع زبانی گسترده‌ای هستند تنوعی که به گفته جنوا اسپیترمن، امری طبیعی، میراثی انسانی و سرمایه‌ای اجتماعی است. این گفتگو، بهانه‌ای است برای زنهاری کوتاه بر این نکته که پاسداشت میراث ایرانی‌اسلامی، تنها در حفظ کتیبه‌ها و نسخه‌ها و سنگ‌قبرها نیست، در حفظ میراث زنده‌ای بنام زبان مادری همه مردمان ایران و همه زبان‌های رایج در آن از جمله فارسی، ترکی، کردی، عربی، بلوچی و غیره نیز هست.


  جنوا اسپیترمن، زبان‌شناس و متخصص سیاست‌های زبانی در دوران پسااستعمار است. او علاوه بر انجام تحقیقات بسیار، پروژه‌های زیادی برای حفظ زبان مادری در کشورهای مختلف آفریقایی انجام داده است. جنوا اسپیترمن دراین گفتگوی اختصاصی، ضمن شرح اهمیت آموزش و تحصیل به زبان مادری، از سیاست‌های زبانی که منجر به یکسان‌سازی زبانی می‌شوند، انتقاد می‌کند و می‌گوید: «اگر شما آموزش و ترویج یک زبان را قدغن و غیرقانونی کنید، در نهایت، آن زبان را حذف می کنید و با از بین بردن آن زبان، فرهنگ آن گروه زبانی را نیز نابود می کنید و در نهایت، خود آن مردم را حذف از بین می برید. ممکن است که آنها بصورت فیزیکی از بین نروند اما آنها دیگر خودشان نیستند بلکه تبدیل به دیگرانی شده اند که به زبان و فرهنگ دیگری تعلق دارند. آنها دیگر موجودیت ندارند.» این استاد دانشگاه میشگان تاکید می‌کند: «وضع قوانینی که سیاست‌گزاری‌های زبانی را اجباری می‌کند، گامی اساسی در جلوگیری از نابود کردن زبان‌ها است.» وی سیاست زبانی آفریقای جنوبی را مثال خوبی در این زمینه می‌داند، کشوری که در آن یازده زبان رسمی وضع شده است.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :لکنت زبان ،
 • خشونت علیه کودکان دی.ان.ای. آنها را پیر و فرسوده می کند

  کودکانی که خشونت را تجربه می کنند ممکن است به راستی پیرتر از سالهای زندگی شان باشند.  مطالعه ای توسط دانشمندان دانشگاه دوک [آمریکا] دریافت دی ان ای (DNA) کودک 10 ساله ای که در طول عمر کوتاهش خشونت را تجربه کرده است فرسودگی و ساییدگی را نشان می دهد که معمولا با سالمندی مرتبط است.

  ایدان شالو، یک پژوهشگر پسادکترا در بخش روان شناسی و عصب شناسی موسسه علوم و سیاستگذاری ژنتیک دانشگاه دوک، اظهار داشت: "این اولین باری است که نشان داده شده است هنگامی که کودکان دارند هنوز فشارهای عصبی را تجربه می کنند، تلومرهای ما با نرخ سریعتری حتی در دوران کودکی کوتاه می شود."


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :سایر اختلالات ،
 • شمار کودکان مبتلا به اوتیسم در امریکا افزایش یافته است

  مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا ( CDC ) در گزارش جدیدی اعلام کرد: شمار کودکان مبتلا به اوتیسم در این کشور طی سالهای اخیر افزایش یافته است.

  طبق آمار جدید این مرکز، در آمریکا تقریبا از هر ۸۸ کودک یک مورد ابتلا به اختلال طیفی اوتیسم شناسایی شده است که رقم فوق تا این تاریخ بالاترین آمار ثبت شده محسوب می شود. بر اساس مطالعات جدید مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا، میزان شیوع اختلالات طیفی اوتیسم در بین کودکان پسر، تقریبا ۵ برابر بیشتر از کودکان دختر است به طوری که از هر ۵۴ کودک پسر در آمریکا یک نفر به این اختلال مبتلا می شود.

  طبق آمار اخیر تعداد کودکان مبتلا به اختلالات طیفی اوتیسم در ایالت آلابامای آمریکا یک کودک از هر ۲۱۰ کودک و در ایالت اوتا یک کودک از هر ۴۷ کودک برآورد شده است. هم چنین بالاترین نرخ ابتلا به این اختلال در بین کودکان سیاه پوست و اسپانیایی تبار مشاهده شده است. در این مطالعه که در هفته نامه مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا تحت عنوان «بیماری مرگ و میر» به چاپ رسیده، نرخ نسبی ابتلا به اوتیسم در ۱۴ منطقه این کشور ارائه شده است.

  اصطلاح اوتیسم یا در خودفرورفتگی به کودکانی اطلاق می شود که با دنیای بیرون از لحاظ نگاه، گفتار، رفتار و ارتباط عاطفی با افراد هیچ ارتباطی ندارند.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :سایر اختلالات ،
 • بررسی علل بلوغ زودرس کودکان

  یكی از بحرانی‌ترین دوره‌های زندگی هر فرد، دوره بلوغ اوست. اغلب نوجوانان پیش از شروع بلوغ، مطیع و دارای روابط عاطفی قوی با والدینشان هستند، اما با شروع دوره بلوغ روابط با خانواده، مربیان مدرسه و افراد جامعه دستخوش تغییراتی می شود. فرزندانی كه در محیط آرام و به دور از مشاجرات خانوادگی زندگی می‌كنند. اغلب از سوی پدر و مادر حمایت شده و این دوره و مشكلات آن را بخوبی پشت‌سر می‌گذارند، اما فرزندانی هم هستند كه در خانواده‌هایی پرتنش و به دور از مهر و محبت زندگی می‌كنند. اكثر این كودكان دوره‌ای سخت را در پیش خواهند داشت و گاهی نیز به دلیل تربیت نامناسب دچار بلوغ زودرس جنسی می‌شوند. ظاهر شدن علائم بلوغ از نظر فیزیكی و هورمونی در دختران قبل از 8 سالگی و در پسران قبل از 9 سالگی را بلوغ زودرس گویند.

  بلوغ زودرس در دختران چند برابر شایع‌تر از پسران است. كودك دچار بلوغ زودرس از نظر عقلانی نسبت به همسالان خود مشابه ولی از نظر جسمی و تمایلات جنسی، خواسته‌های غریزی بزرگ‌ترها را دارد. در واقع یك كودك 9 ساله در مقایسه با یك نوجوان بالغ 17 ساله به یك اندازه تمایلات جنسی دارد با این تفاوت كه او از نظر رشد عقلانی در سطح پایین‌تری بوده و ناتوان در كنترل امیال خود است.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :رشد اجتماعی نوجوان ،


  • کل صفحات:2  
  • 1
  • 2
  •   

  نصرت نوجوان


  آخرین پست ها


  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic