روان شناسی تخصصی رشد

آشنایی با آزمایش آمنیوسنتز

آمنیوسنتز یک تکنیک پزشکی تشخیص قبل از تولد می‌باشد که در طی آن مقدار کمی از مایع آمنیون گرفته شده و بررسی ژنتیکی بر روی آن انجام می‌گیرد. این شیوه معمولاً در سه ماههٔ دوم انجام می‌گیرد.آمنیوسنتز یکی از رایج ترین روشهای تهاجمی تشخیص پره ناتال در سه ماه ی دوم بارداری است .

کیسه آمنیون کیسه‌ای است شبیه یک بالون که جنین را احاطه کرده و داخل این کیسه از مایع آمنیون پرشده و جنین در آن شناور است. مایع آمنیون به عنوان ضربه‌گیر عمل می‌کند و از چسبیدن جنین به دیواره رحم جلوگیری کرده و حرکات جنین را امکان‌پذیر می‌کند.

آمنیوسنتر روشی برای تشخیص بیماری‌های جنین قبل از تولد است. مقدار کمی از مایع آمنیوتیک توسط سرنگ‌های مخصوص از طریق پوست شکم کشیده می‌شود. داخل این مایع سلول‌های جنینی وجود دارد. این سلول‌ها حاوی اطلاعات ژنتیکی مهمی درباره کاریوتیپ جنین است

کاریوتیپ تصویری از کروموزوم‌های داخل سلول است که تعداد، اندازه و شکل کرموزوم‌ها را نشان می‌دهد، به این ترتیب می‌توان نقائص کروموزومی که باعث تولد نوزاد نابهنجار می‌شود،‌ را تشخیص داد

از جمله علل مهم برای انجام آمنیوسنتز می توان به موارد اشاره کرد :


ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :ارث و محیط پیش از تولد ،
 • اولین‌های عزیز دردانه‌

  گاهی با خودمان زمزمه می‌كنیم: «عیسی به دین خود، موسی به دین خود»، «بز به پای خود، میش به پای خود»، «گدا را چه كار به كار سلاطین» ولی در نهایت در كار همه دخالت و در مورد همه چیز قضاوت می‌كنیم و از بام تا شام قاضیانی بی‌جیره و مواجب می‌شویم.

  یكی از این قضاوت‌ها در مورد اخلاق، رفتار و هنجارهای فرزندانمان است: «این جواد ته‌تغاریه لوسش كردیم. جمشید رومی بینی؟! ماشاءالله از دیوار راست بالا می‌ره و...».

  هیچ كس منكر این واقعیت نیست كه هر انسان، هر فرزند جزیره‌ای منحصر به فرد است با ساكنانی خاص، ولی این جزایر چون در یك دریا قرار دارند، از شرایط و مواهب آن تقریبا به یك اندازه بهره می‌برند و از توفان‌های آن آسیب می‌بینند.

  در مورد تشكیل خانواده‌های ایرانی، بویژه خانواده‌های سنتی 2 نكته مهم وجود دارد كه روی تمام شرایط و مسائل خانواده اثرگذار است.

  1 ـ زن و شوهر در این خانواده‌ها در سنین پایین ازدواج كرده و به نوعی «كودك همسری» رواج داشته و بعضا دارد.

  2 ـ به دلیل همین ازدواج در سن پایین دخالت یا ورود والدین، بویژه والدین زن در خانواده تازه شكل گرفته، امری ناگزیر است.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :رشد اجتماعی کودک ،
 • مرحله دوم : تولد نوزاد

  برای زایمان احتمالاً شما را به اتاق زایمان و تخت زایمان راهنمایی می کنند (گاهی با برانکار می برند). احتمالاً تخت زایمانی رادر مطب ماما یا پزشکتان دیده اید، بیشتر شبیه به صندلی بزرگ و بلندی است که دو پایه در انتها دارد که پاهای شما را روی آنها قرار می دهند. ناحیه تناسلی شما با مواد ضد عفونی کننده شسته می شود و روی شکم و پاهایتان پارچه های استریلی پهن می گردد.

  هنگامی که دهانه  رحمتان 10 سانتی متر باز شد، ماما یا پزشکتان به شما می گوید که می توانید به طرف پایین زور بزنید (معولاً بطور ناخود آگاه چنین احساسی راخواهید داشت) . بهتر است زور زدن شما همراه بایک بازدم آهسته باشد. بیش از 6-5 ثانیه نفستان راحبس نکنید. در صورتی که پس از 30 دقیقه پیشرفتی نکردید و جنین نزول نکرده است (پایین نیامده است)، وضعیت سر پا نشستن نیزمی تواند کمک کند. نزول جنین در مجرای زایمانی به کمک فشارهای شما و انقباضات ماهیچه های شکمی و دیافراگم (عضله کف قفسه سینه)صورت می پذیرد. هرچند این مجرا حدود10 سانتی متر بیشتر نیست ولی ممکن است 20 دقیقه تا دو ساعت (درزایمانهای مشکل) طول بکشد تا او این مسیر را طی کند. هنگامی که سر جنین کاملاً پایین آمد و به پرینه فشار آورد، اپیزیاتومی می تواند انجام گیرد.

  آخرین انقباض قبل از زایمان سر، احتمالاًباعث یک احساس سوزش و کشیدگی می شود. بعد از تولد سر، یک شانه و سپس شانه  بعد و بلافاصله بقیه بدن به دنیا می آید. قسمت مشکل زایمان در درجه  اوّل همان سر می باشد. زایمان شانه اوّل نیز مقداری ایجاد درد می کند اما بقیه بدن تقریباً به بیرون لیز می خورد.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :زایمان و نوزاد ،
 • برنامه ریزی برای بارداری

  روش زندگی شما، سلامت كودك و شما را تحت تاثیر قرار می دهد. با برنامه ریزی پیش از بارداری، می توانید اتفاقات را پیش بینی كنید؛ در انتظار پیشامدهای خوب باشید و اگر واقعه ناخوشایند رخ داد برای مقابله با آن آماده باشید.

  اغلب زنان زمانی متوجه بارداری خود می شوند كه 1 تا 2 ماه از شروع حاملگی گذشته است و معمولا زمانی كه به پزشك خود مراجعه می كنند 2 یا 3 ماهه باردار هستند. اولین 12 هفته بارداری از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا در این زمان اعضا و دستگاههای اصلی بدن كودك ساخته می شوند. پیش از آنكه متوجه بارداری خود شوید و یا به پزشكتان مراجعه كنید، اتفاق های مهم بسیاری ممكن است روی دهند. آمادگی برای بارداری به معنی آمادگی جسمانی و روحی برای بارداری است. در گذشته بیشتر بر بهداشت و سلامتی در طی دوران بارداری تاكید می شد اما امروزه اكثر متخصصین معتقدند كه باید از مدتی قبل از بارداری به سلامت پدر و مادر آینده توجه داشت. آماده كردن اوضاع كلی زندگی و بخصوص بدنتان با سلامت عمومی مناسب می تواند به شما كمك كند تا یك بارداری لذتبخش و یك كودك سالم داشته باشید. در اینجا موارد مهمی كه بهتر است پیش از باردار شدن در نظر داشته باشید ذكر شده است. می توانید از آن پرینت بگیرید تا در فرصتهای مناسب با هم آنرا مرور كنید.

 • با استفاده از جدول، چرخه قاعدگی خود را ثبت كنید. برای بررسی چرخه باروری خود می توانید حداقل دو ماه زمان شروع قاعدگی را یادداشت كنید. اگر قاعدگی نامنظم دارید باید ماههای بیشتری این كار را انجام دهید یا برای تعیین زمان تخمك گذاری از یكی از روشهای اندازه گیری دمای بدن یا ترشحات واژن استفاده كنید.
 • از سلامت بدن خود مطمئن شوید تا نگران خطرات آنها در طول بارداری نباشید:

 • ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :زایمان و نوزاد ،
 • رویا دیدن از شدت خاطرات ناگوار می کاهد

  یک پژوهش جدید نشان می دهد رویا دیدن در خواب به انسان کمک می کند که تجربیات عاطفی ناگوار یا خاطرات دردناک زندگی را به دست فراموشی بسپرد یا از شدت آن بکاهد.

  پژوهشگران دانشگاه برکلی ایالت کالیفرنیای آمریکا پژوهشی را بر روی 35 جوان انجام داده و میزان فعالیت مغز آنها را با استفاده از عکسبرداری "
  MRI " در جریان خواب اندازه گیری کردند.

  در این پژوهش آمده است: مغز در یکی از مراحل خواب به نام مرحله رویا دیدن یا مرحله حرکت سریع چشم  فرایند حیاتی مربوط به تنش و فشار را متوقف می کند و به ساختارسازی دوباره تجربیات عاطفی دردناک گذشته فرد می پردازد و تلاش می کند که آنها را محو کرده یا از شدت آن خاطرات ناگوار بکاهد.

  بر پایه این گزارش، این نتایج تفسیری قانع کننده درباره دشواری زیادی که سربازان برای رهایی از خاطرات دردناک گذشته متحمل می شوند، ارائه می دهد.

  نتایج این پژوهش همچنین تفسیر منطقی درباره تکرار این کابوسهای طولانی مدت سربازان و نقش آن در کاستن از آن خاطرات دشوار می دهد و تفسیر قانع کننده ای برای این سوال قدیمی که چرا خواب می بینیم، ارائه می کند.

  متیو ووکر، استادیار دانشگاه برکلی در رشته روانشناسی و اعصاب به عنوان یکی از محققان این پژوهش گفت: رویا دیدن یک نوع درمان شبانه برای انسان است و می توان گفت که به مانند مرحمی از شدت تجربیات روانی ناگوار انسان در زندگی می کاهد.

  منبع: سلامت نیوز • نظرات() 
 • نوع مطلب :سایر اختلالات ،
 • سلوک و رفتارهای ضداجتماعی

  اختلال سلوك طیف وسیعی از رفتارهای ضد اجتماعی چون اعمال پرخاشگرانه، سرقت، خرابكاری، حریق عمدی، دروغگویی، ولگردی و فرار را در بر می‌گیرد.

  این اصطلاح معمولابه الگوهای رفتار ضد اجتماعی غیرقابل كنترل كودك یا نوجوان اطلاق می‌شود كه با آسیب رساندن به دیگران همراه است.

  اختلال سلوك از پرشمارترین اختلالات روانی است كه كودكان و نوجوانان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در دوران كودكی در پسران 3 تا 4 برابر دختران دیده می‌شود. در اغلب پسران این اختلال قبل از 10 سالگی بروز می‌كند در حالی كه سن بروز آن در غالب دختران بین 13 تا 16 سالگی است و پایداری این اختلال در پسران بیشتر از دختران مشاهده می‌شود.

  معمولا كودكانی كه دچار مشكلات سلوك هستند، گستره ای از رفتارهای خلاف قانون، از جیغ زدن، ناسزا گفتن، قشقرق به راه انداختن گرفته تا تخریب شدید، دزدی و تجاوز را از خود نشان می‌دهند. عمده ترین نمود اختلال سلوك تجاوز به حقوق دیگران و عدم توجه به هنجارهای اجتماعی متناسب با سن افراد است و ویژگی غالب آن پرخاشگری و عدم اطاعت است كه افراد از خود نشان می‌دهند. طبق تحقیقات به عمل آمده بسیاری از كودكان مبتلابه مشكلات سلوك در خانواده‌ها و محله‌های بسیار محروم بزرگ می‌شوند. بسیاری از آنها آزار جسمی، بی اعتنایی، فقر یا كشیده شدن به طرف جرم و جنایت را تجربه می‌كنند. این كودكان اغلب بشدت پریشان و نیازمند كمك هستند و هر چه بزرگ تر می‌شوند، تنگناهایی كه در آنان قرار می‌گیرند نیز دشوارتر می‌شود.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :سایر اختلالات ،
 • مشکلات اجتماعی و كودك‌كشی

  در بررسی‌حادثه اتفاق‌افتاده در منطقه قلعه‌مرغی و اقدام یك پدر برای خودكشی و قتل دو دخترش كه بسیار دردناك و آزاردهنده‌ است باید متذكر شد وقوع چنین حوادثی نواختن چندین‌باره زنگ خطر برای جامعه است، چراكه یك فرد در مقام پدر كه عاطفه شدید نسبت به فرزندانش دارد و در حالت عادی و منطقی تلاش زیادی برای حمایت از فرزندانش می‌كند، به مرحله‌ای از نابودی و سقوط می‌رسد كه دست به چنین عمل فجیعی می‌زند
   هرچند این مرد اكنون زنده نیست تا بتوان دلایل این كار را از او پرسید اما وضعیت زندگی او نشان می‌دهد به لحاظ اقتصادی و اجتماعی بسیار تحت فشار بود و راهی به‌جز خودكشی نداشت. نیز به نظر می‌رسد این مرد با اینكه ماده محرك شیشه مصرف كرده‌ بود اما تحت تاثیر این ماده دست به قتل فرزندانش نزد. او در واقع مواد مصرف كرده ‌بود تا بتواند این كار را انجام بدهد و با انگیزه قبلی فرزندانش را به آتش كشیده ‌است.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • مروری بر وسواس‌های كودكان

  وسواس را می‌توان به عنوان افكار ناخوانده و مخربی تعریف كرد كه ذهن را اشغال می‌كند. اصولا افراد مبتلا به این عارضه در دنیایی از ترس به سر می‌برند. این افراد تحت تاثیر علائم بیماری خود، بسیار ناراحت و مضطرب هستند و این استرس باعث اختلال برنامه روزانه‌شان می‌شود. به همین دلیل هم ‌باید این بیماری را از همان ابتدا درمان كرد. چراكه درمان نكردن بموقع این عارضه، موجب استمرار این بیماری و نمود ناهنجاری‌های بیشتر در سنین بزرگسالی می‌شود. مصاحبه امروزمان را به این مقوله اختصاص دادیم و به این منظور گفت‌وگویی با عاطفه قنبری جلفایی، روانپزشك و استادیار دانشگاه علوم پزشكی تهران انجام دادیم.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :سایر اختلالات ،
 • نصرت نوجوان


  آخرین پست ها


  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات