یكی از بحرانی‌ترین دوره‌های زندگی هر فرد، دوره بلوغ اوست. اغلب نوجوانان پیش از شروع بلوغ، مطیع و دارای روابط عاطفی قوی با والدینشان هستند، اما با شروع دوره بلوغ روابط با خانواده، مربیان مدرسه و افراد جامعه دستخوش تغییراتی می شود. فرزندانی كه در محیط آرام و به دور از مشاجرات خانوادگی زندگی می‌كنند. اغلب از سوی پدر و مادر حمایت شده و این دوره و مشكلات آن را بخوبی پشت‌سر می‌گذارند، اما فرزندانی هم هستند كه در خانواده‌هایی پرتنش و به دور از مهر و محبت زندگی می‌كنند. اكثر این كودكان دوره‌ای سخت را در پیش خواهند داشت و گاهی نیز به دلیل تربیت نامناسب دچار بلوغ زودرس جنسی می‌شوند. ظاهر شدن علائم بلوغ از نظر فیزیكی و هورمونی در دختران قبل از 8 سالگی و در پسران قبل از 9 سالگی را بلوغ زودرس گویند.

بلوغ زودرس در دختران چند برابر شایع‌تر از پسران است. كودك دچار بلوغ زودرس از نظر عقلانی نسبت به همسالان خود مشابه ولی از نظر جسمی و تمایلات جنسی، خواسته‌های غریزی بزرگ‌ترها را دارد. در واقع یك كودك 9 ساله در مقایسه با یك نوجوان بالغ 17 ساله به یك اندازه تمایلات جنسی دارد با این تفاوت كه او از نظر رشد عقلانی در سطح پایین‌تری بوده و ناتوان در كنترل امیال خود است.

ضعف بدن، بروز اضطراب و هیجانات جنسی، تزلزل روحی و اختلالات عصبی ازجمله آثار فردی، خشونت و لجاجت، ارتباطات نامناسب با جنس مخالف، گوشه‌گیری و عصیان در برابر دیگران و افت تحصیلی ازجمله آثار اجتماعی بلوغ زودرس است. معمولا در دختران احتمال سوءاستفاده جنسی از طرف جنس مخالف و در پسران گرایش به پسران بزرگ‌تر (همجنس‌گرایی) از رفتارهای نامناسب كودكان مبتلا به این مشكل است.

عوامل ایجادكننده بلوغ زودرس

ژنتیك: بسیاری از كودكان بخصوص دختران براساس عوامل ارثی و ژنتیك، بلوغ پیشرس را از والدین یا اجداد خود به ارث می‌برند.

نژاد: نژاد در بلوغ زودرس تاثیرگذار است. به طوری كه اغلب دختران سیاهپوست زودتر از سفیدپوست بالغ می‌شوند.

آب و هوا: كودكانی كه در مناطق با آب و هوای گرم مثل شهرهای جنوبی، زندگی می‌كنند زودتر از كودكان مقیم مناطق سردسیر بالغ می‌شوند.

تغذیه: بدون تردید نوع تغذیه كه نسبت به سال‌های قبل بهتر و مطلوب‌تر شده باعث جلو انداختن سن بلوغ می‌شود. دریافت پروتئین‌های حیوانی، غذاهای صنعتی و گوشت‌های هورمونی همگی در تغییر و كاهش سن بلوغ اثر گذارند.

تنش و اضطراب: استرس، اضطراب و ناامنی‌های مكرر در كودكانی كه در محیط پراسترس و ناآرام خانوادگی زندگی می‌كنند موجب می‌شود​ كودك در وجود خود غرق شده و تمایلات جنسی او بیدار شود.

تربیت نامناسب: نوع پوشش نامناسب (لباس‌های تنگ و بدن‌نما، لباس‌های زیر مبتذل و...)، معاشرت ناصحیح خانواده‌ها، نیاز شدید كودك به محبت، شوخی‌های رکیک كه متاسفانه این روزها در اكثر خانواده‌ها دیده می‌شود، روابط یا امیال جنسی افسار گسیخته برخی والدین در برابر دید كودك، ارتباط زیاد كودك با جنس مخالف، دیدن تصاویر و فیلم‌های مستهجن غیراخلاقی از طریق ماهواره، اینترنت و موبایل، سی‌دی‌های غیرمجاز و... همگی می‌توانند حس‌های كاذب جنسی را در كودك برانگیزند و ازجمله مهم‌ترین و شایع‌ترین عوامل ایجاد بلوغ زودرس جنسی در كودكان محسوب می‌شوند.

بد نیست بدانید​در تحقیقی كه بتازگی روی 100 فیلم مستهجن سینمایی هالیوود انجام شده است، محققان دانشگاه كالیفرنیای جنوبی به این نتیجه رسیده‌اند كه جاذبه‌های جنسی زنان بازیگر این فیلم‌ها نسبت به گذشته چند برابر شده است. در این فیلم‌ها از كودكان و دختران نوجوان مانند زنان 20 ساله به عنوان محركان جنسی استفاده می‌شود. تاسف‌بارتر آن كه سوءاستفاده‌های جنسی از زنان و دختران بسیار عادی جلوه داده می‌شود. متاسفانه این موضوع اثر نامطلوبی بر رفتارهای جنسی برخی نوجوانان و جوانان جامعه ما داشته است. در حال حاضر بیشتر دختران كوچكی كه در خانوادهایی بی‌بند و بار زندگی می‌كنند به جای فعالیت‌های ورزشی و درسی به دنبال زیبایی و جذابیت و الگوبرداری از این فیلم‌ها هستند. اغلب این دختران به دلیل آن كه دارای اندام نابالغ جنسی هستند دچار یاس، افسردگی، كم‌اشتهایی و اضطراب و در نهایت بیدار شدن میل جنسی زودهنگام شده و مبتلا به بلوغ زودرس می‌شوند. بلوغ زودرس از پیامدهای مخرب و درازمدتی است كه موجب از هم گسیختگی خانواده‌ها و ناتوانی در برقراری ارتباط جنسی سالم می‌شود. از سوی دیگر هدف اصلی اكثر این افراد تك‌بعدی كردن زندگی و مبنا قراردادن مسائل جنسی در عرصه زندگی است.

بد نیست بدانید وقتی بلوغ در سنین پایین رخ می‌دهد یك سری از هورمون‌های رشد زودتر از موعد مقرر ترشح شده و كودك نسبت به همسالان خود بلند قدترمی شود. ولی پس از 2 یا 3 سال كه بلوغ كامل شد رشد قدی استخوان‌ها متوقف شده و در نهایت فرد در بزرگسالی دچار كوتاه‌قدی می‌شود. علاوه بر این از نظر فیزیكی و روحی هم دچار مشكل خواهد شد. بنابراین اگر كودك شما به بلوغ زودرس مبتلاست برای بررسی و درمان زود هنگام بلوغ پیشرس هر چه سریع‌تر به پزشك مراجعه كنید و این را بدانید مادامی كه فرزندان ما در محیط نا آرام و از هم گسیخته خانوادگی زندگی كنند روز به روز بر مشكلات غیراخلاقی آنها افزوده می‌شود.

منبع: جام جم