اگر شما هم فرزند كوچكی دارید، حتماً آرزو می‌كنید به جای این‌كه دائم دنبال شما باشد و از شما بخواهد با او بازی كنید، خودش مشغول بازی شده و بتواند مدتی با اسباب‌بازی‌هایش سرگرم شود. البته بعضی از بچه‌ها خیلی زیبا و آرام مشغول بازی می‌شوند و خودشان را با اسباب‌بازی‌هایشان سرگرم می‌كنند اما در مقابل گروهی هم هستند كه لحظه‌ای از پدر و مادرشان جدا نمی‌شوند و دائم دنبال آنها هستند.

پدر و مادر باید این نكته را در نظر داشته باشند كه گاهی كودك از رفتار آنها یاد می‌گیرد فقط زمانی بازی كند كه والدین اطرافش هستند؛ این بچه‌ها معمولاً به كارها و روابط پدر و مادر حسادت می‌كنند و می‌خواهند آنها هیچ كاری به غیر از بازی كردن با آنها انجام ندهند. بنابراین در چنین شرایطی كاملاً طبیعی است كه كودك بازی كردن به تنهایی را نپذیرد و با بهانه‌گیری والدین را مجبور كند با او همراه شوند.

اگر پدر و مادر براحتی تسلیم كودك شوند و هر وقت او می‌خواهد كارهای خودشان را تعطیل كنند، باید منتظر رفتارهای بدتری هم باشند چون این كودك هیچ وقت یاد نمی‌گیرد كارها و برنامه‌های خودش را مدیریت كند. البته این به معنای بی‌توجهی به كودك نیست؛ كودك به توجه شما نیاز دارد و باید حس كند به عنوان یكی از اعضای خانواده مورد احترام و شخصی باارزش است.

 بنابراین خوب است در بیشتر موارد، هنگامی كه از او راضی هستید و متوجه كار خوبش می‌شوید، رضایت خود را به او نشان دهید اما یادتان باشد همیشه هم لازم نیست با او همراه شوید و هنگام بازی كنارش باشید.

در ضمن این نكته را هم در نظر داشته باشید كه بازی كردن تنهایی بچه‌ها به حال و شرایط آنها هم بستگی دارد؛ به این معنی كه اگر كودك خسته، تشنه، گرسنه یا مریض باشد علاقه‌ای به بازی كردن ندارد و به طور حتم از تنها ماندن اذیت می‌شود. علاوه بر این نباید فراموش كنید كودكان نوپا نمی‌توانند زمان زیادی را به تنهایی بگذرانند و خیلی زود از كاری كه در حال انجام آن هستند، خسته می‌شوند.

اما اگر شما هم می‌خواهید فرزندتان بدون این‌كه مشكلی برایش پیش بیاید به تنهایی بازی كند، بهتر است بدانید با شیوه‌هایی می‌شود این عادت را در او ایجاد كرد و پرورش داد؛ اما یادتان باشد پیش از هر چیز باید بازی‌ای را انتخاب كنید كه كودك واقعاً به آن علاقه دارد. در واقع اگر قرار باشد فرزند شما به تنهایی كاری را انجام دهد، حتماً باید به اندازه كافی آن را دوست داشته باشد.

منبع: جام جم