پدر و مادرهایی كه بیش از یك فرزند دارند، حتماً گاهی شاهد دعوا كردن آنها هستند. البته این مساله اغلب باعث نگرانی والدین می‌شود، چرا كه نمی‌دانند شیوه برخورد صحیح چیست؛ آیا باید هنگام دعوای بچه‌ها، دخالت كرده و مشكل‌شان را حل كنند؟ یا این‌كه تنها باید از دور آنها را كنترل كنند تا مشكل خاصی برایشان پیش نیاید؟

خواهرها و برادرها به دلیل حس رقابت، حسادت، تفاوت و ده‌ها موضوع دیگر با یكدیگر مقابله می‌كنند؛ این بحث و دعواها بلافاصله پس از تولد فرزند كوچك‌تر شروع می‌شود و تا دوران نوجوانی هم ادامه دارد. نكته مهم، نحوه برخورد والدین است چون به طور حتم آنها می‌توانند به شیوه‌هایی كمك كنند تا بچه‌ها هنگام دعوا نیز بهترین رفتار را داشته باشند. بنابراین بهتر است پدر و مادر نكات زیر را در نظر داشته باشند:

هیچ وقت بچه‌ها را با هم مقایسه نكنید؛ مثلاً نباید به یكی از آنها بگویید: «برادرت همیشه در مدرسه نمره‌های خوبی داشت، تو چرا این كار را بلد نیستی؟»

به هر یك از بچه‌ها اجازه دهید نقش خودش را بازی كند و از او نخواهید شبیه فرد دیگری باشد.

ـ از موفقیت‌ها و استعدادهای هر یك از بچه‌ها لذت ببرید و نخواهید فرزندانتان درست مانند یكدیگر باشند.

ـ به آنها بیاموزید با هم همكاری كنند نه رقابت؛ مثلاً می‌توانید به جای این‌كه از یكی بخواهید اسباب‌بازی‌ها را زودتر از دیگری جمع كند تا برنده شود، از آنها بخواهید در مدت مشخصی همه اسباب‌بازی‌ها را مرتب كنند تا همه برنده مسابقه شوند.

ـ حواستان را جمع كنید تا متوجه شوید آنها بیشتر چه زمانی با هم دعوا می‌كنند؛ قبل از خواب؟ بعد از این‌كه از خواب بیدار می‌شوند؟ قبل از غذا و وقتی گرسنه هستند؟ یا.... با شناخت شرایط، شاید با تغییر كوچكی بتوان از بروز بحث و دعوا پیشگیری كرد.

ـ رعایت عدالت میان بچه‌ها بسیار مهم است اما نباید عدالت را با تساوی اشتباه كنید. به عنوان نمونه بچه‌های بزرگتر و كوچك‌تر با توجه به شرایط سنی، تفاوت‌هایی در رفتار دارند و باید متوجه شوند برخورد متفاوت والدین فقط به دلیل این اختلاف سنی است و نشانه بی‌عدالتی آنها نیست.

ـ فراموش نكنید هر یك از بچه‌ها باید زمان كافی و فضایی مخصوص به خود داشته باشد؛ آنها باید بتوانند دقایقی به تنهایی و بدون حضور خواهر و برادرشان با دوست‌ها یا به تنهایی بازی كنند یا در مكانی بدون حضور خواهر و برادرشان باشند.

متخصصان به والدین توصیه می‌كنند در دعوای بچه‌ها دخالت نكنند و هنگام بحث و مشاجره آنها دنبال فرد مقصر نگردند. البته دعواهای خطرناك باید سریع متوقف شود و حتماً به حضور و دخالت فردی بزرگ‌تر نیز نیاز دارد. در چنین شرایطی باید بچه‌ها را از هم دور كنید و وقتی آرام‌تر شدند، درباره رفتارشان با آنها صحبت كنید. علاوه بر این، اگر یكی از بچه‌ها همیشه با بقیه دعوا می‌كند و به زور و با خشونت به خواسته‌هایش می‌رسد، حتماً باید او را از این كار منع كنید.

بهترین كار این است كه به آنها بیاموزید هنگام عصبانیت رفتار درست و مناسبی داشته باشند و بتوانند نظرات مخالف را نیز تحمل كنند.

منبع: جام جم