زمانی كه فرزندتان می‌ترسد، اگر بتوانید او را آرام كنید و به او اطمینان دهید كه كنار شما امنیت دارد، كمك بزرگی به كودك كرده‌اید. ترس در دوران كودكی مشكلی طبیعی است و همه كوچولوها در سنین مختلف از موضوعاتی خاص می‌ترسند؛ رعد و برق، تاریكی، سگ، سوسك، زنبور، موجودات خیالی مانند هیولا و... همه موضوعاتی هستند كه موجب ترس كودكان می‌شوند.

علاوه بر این بعضی از بچه‌ها به طور ذاتی ترس بیشتری را تجربه می‌كنند و از چیزهای زیادی می‌ترسند؛ این عادت بخشی از خلق و خوی این كودكان است و آنها از نظر ذاتی با سایر همسالانشان تفاوت دارند، اما این تفاوت مشكل خاصی به حساب نمی‌آید و جای هیچ‌گونه نگرانی‌ نیست.

چگونه كودك را آرام كنیم؟

زمانی كه كودك ترسیده، بهترین كار این است كه او را آرام كرده و احساس امنیت را در وجودش ایجاد كنید.

اول از همه به یاد داشته باشید، چیزی كه كودك را می‌ترساند، برای او واقعی است و حتی اگر از نظر شما موضوعی مهم یا واقعی به حساب نمی‌آید، اما او را واقعا می‌ترساند. بنابراین اولین قدم این است كه ترس كودك را جدی بگیرید و او را مسخره نكنید.

​ بنشینید و درباره ترس كودك با او صحبت كنید، چون كلمات و جملات آرامش‌بخش كمك می‌كند، احساسات منفی كودك كمتر شود، در ضمن هیچ وقت او را مجبور نكنید بدون آمادگی با چیزی كه از آن می‌ترسد، روبه‌رو شود.

اگر هنگامی كه كودك می‌ترسد، شما نگران و آشفته شوید و این نگرانی را به كودك نشان دهید شرایط را بدتر خواهید كرد. در حالی كه باید طوری برخورد كنید كه گویی هیچ موضوع ترسناكی وجود ندارد و جای نگرانی نیست. در نهایت همیشه به كودك یادآوری كنید و برایش توضیح دهید كه در گذشته از موضوعات بیشتری می‌ترسیده است و حالا با قدرت خودش توانسته بر تمام آن ترس‌ها غلبه كند. با این كار اعتماد به نفس كودك را نیز تقویت می‌كنید.

منبع: جام جم