پایین كودكان، نتیجه فشار خون بالای مادران است

بر اساس پژوهشی كه بتازگی منتشر شده، پرفشاری خون (فشارخون بالا) در زنان در دوران بارداری می‌تواند به اثرات منفی در IQ و در كل، توانایی فكری فرزندان حتی تا دوران سالمندی بینجامد.

فشار خون بالا و مشكلاتی كه در پی آن روی می‌دهد، سبب بروز دشواری‌هایی در 10 درصد از بارداری‌ها می‌شود و می‌تواند بر محیط زندگی جنین در رحم مادر تاثیر منفی بگذارد. این پژوهش نشان می‌دهد حتی كاهش توانایی ذهنی در سنین بالا ممكن است، به خاطر همین پرفشاری مادر هنگام بارداری و زمانی كه ساختار مغز جنین رشد می‌كند، به وجود آید.

در این پژوهش، سابقه پزشكی 398 مردی كه مادرشان هنگام بارداری آنها دچار فشار خون بالا بود، مورد بررسی قرار گرفت. همه این مردان بین سال‌های 1934 تا 1944 به دنیا آمده بودند. توانایی ذهنی این مردان در 20 سالگی و نیز 69 سالگی مورد بررسی قرار گرفت. این توانایی ذهنی شامل منطق ریاضیاتی، رابطه تصویری و فضایی و نیز توانایی كلامی بود. با بررسی داده‌ها مشخص شد امتیاز كسب شده مردانی كه مادرانشان هنگام بارداری دچار فشار خون بالا بودند، 36‌/‌4 درصد كمتر از مردان 69 ساله هم سن و سال شان بود كه مادرانشان فشار خون بالا نداشتند.

همچنین این مردان امتیازی كمتر از وقتی كه 20 ساله بودند به دست آوردند و كاهش توانایی آنها نسبت به مردان هم سن و سالی كه مادران شان پرفشاری نداشتند، كاملا محسوس بود.

افزون بر این، پژوهشگران به بررسی تاثیر تولد زودهنگام بر این كاهش توانایی‌ها پرداختند و دریافتند این دو ارتباطی با هم ندارند. همچنین شغل پدر با این كاهش رابطه‌ای نداشت.

با توجه به نتایج پژوهش می‌توان گفت فشار خون بالای مادر می‌تواند موجب بروز صدمه‌های جبران‌ناپذیر در توانایی ذهنی فرزند شود و تا پایان عمر همراهش بماند.

پرفشاری خون در دوران بارداری

بسیاری از زنان در دوره بارداری با پدیده بالا بودن فشار خون مواجه می‌شوند. به طور كلی در دوران بارداری با 4 نوع فشار خون بالا روبه‌رو هستیم:

- ‌پرفشاری مزمن: فشار خون مادر قبل از بارداری یا پیش از هفته بیستم بارداری بالاتر از 90‌/‌140 میلی متر جیوه است.

- پری ـ اكلامپسیا: دربردارنده افزایش سریع فشار خون و وجود آلبومین در ادرار است. آلبومین یك نوع پروتئین است. در این حالت دست، پا و صورت ورم می‌كند. پری ـ اكلامپسیا رایج‌ترین اختلال در دوران بارداری است كه معمولا در 3 ماهه سوم روی می‌دهد. این مساله بیشتر در اولین بارداری روی می‌دهد و بیشتر در زنانی كه دیابت دارند یا قرار است دوقلو به دنیا آورند، ایجاد می‌شود. زنانی كه مادرشان دچار پری ـ اكلامپسیا شده، بیشتر درمعرض آن هستند.

- پری ـ اكلامپسیا در كنار پرفشاری مزمن

- ‌ دیابت بارداری: این نوع دیابت پس از تولد فرزند از بین می‌رود. در بیشتر موارد، زنان دچار فشار خون بالا به این نوع دیابت دچار می‌شوند.

برخی كارشناسان، پرفشاری در زنان باردار را به دو نوع موجود از قبل و پدیدآمده در دوره بارداری تقسیم می‌كنند. در این صورت پری ـ اكلامپسیا می‌تواند به هر دو گروه تعلق داشته باشد.

با توجه به خطرات بالقوه‌ای كه فشار خون بالا در رشد توانایی‌های مختلف نوزاد دارد، بهتر است زنان قبل از بارداری با مشورت پزشك، فشار خون خود را كاهش داده، در طول بارداری نیز همچنان از توصیه‌های پزشك بهره گیرند.

 

منبع: جام جم