پژوهشگران علوم پزشکی در دانشگاه پکن می گویند نتایج یک مطالعه جدید آنان نشان داده است که تنها یک هفته گفتار درمانی به سازماندهی مجدد مغز در افراد مبتلا به لکنت زبان کمک کرده و در نتیجه این مشکل را تا حد زیادی کاهش می دهد.

این محققین که متخصص روانشناسی می باشند با انجام یک سری آزمایشات جدید به این نتیجه رسیدند که مشکل لکنت زبان در افرادی که با این اختلال مواجه هستند پس از شرکت در جلسات گفتار درمانی به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

گفتاردرمانی علمی است که به بررسی چگونگی درک و رشد زبان و گفتار می پردازد و جنبه های مختلف زبان از جمله واژگان ، صرف و نحو و کاربرد زبان را مورد بررسی قرار می دهد .

در این آزمایشات ۲۸ فرد مبتلا به لکنت زبان و ۱۳ فرد سالم شرکت کردند که ۱۵ نفر از مبتلایان به لکنت زبان به مدت یک هفته و روزی سه جلسه تحت گفتار درمانی قرار گرفتند.

پس از برگزاری جلسات از شرکت کنندگان اسکن های مغزی تهیه شد. نتایج بررسی ها پس از یک هفته نشان داد بیمارانی که در جلسات گفتار درمانی شرکت کرده اند قدرت بخشی از مغزشان موسوم به cerebellum که در تعاملات نقش دارد در مقایسه با گروه کنترل، رشد قابل ملاحظه ای پیدا کرده است.

این متخصصان متذکر شدند: نتایج آزمایشات تایید می کند که مغز انسان قادر است با گفتار درمانی دوباره خود را سازماندهی کند و تغییرات ایجاد شده در بخش cerebellum مغز به کاهش لکنت زبان کمک می کند.

منبع: پزشکان بدون مرز