دوره نوجوانی با تحولاتی همراه است كه خانواده‌ها با رعایت نكاتی می‌توانند این دوره را بدون تنش و همراه با آرامش سپری كنند.

روان‌شناسان خلوت گزینی را یكی از ویژگی‌های دوره نوجوانی می‌دانند. با وجود افزایش احتمال ابتلا به افسردگی در این سنین به دلیل تغییر هورمون‌ها و برخورد نادرست والدین، نباید خلوت​گزینی نوجوانان را نوعی افسردگی تلقی كرد.

باید دانست كه خلوت​گزینی ناشی از دوران نوجوانی فرصتی مناسب برای اندیشیدن نوجوانان است كه والدین می‌توانند با كسب اطلاعات و مطالعه این دو مهم را از یكدیگر تمیز دهند.

والدین حتما باید فرصتی را برای گفت‌وگو و شنیدن صحبت‌های فرزندان خود اختصاص دهند، ولی در این فرصت و ارتباط باید دقت داشته باشند كه موقعیت آنان را درك كنند و درصدد تحمیل نظرات خود به آنان نباشند. روی ادامه مطلب کلیک کنید

برای برقراری رابطه موفق با نوجوانان لازم است تا از بزرگنمایی و یادآوری اشتباهات، ناكامی‌ها و سهل‌انگاری آنان پرهیز شود و در مقابل با برجسته كردن دلبستگی‌ها، رفتارهای شایسته و موفقیت‌ها زمینه‌های حس افتخار را در نوجوانان ایجاد و با این عمل موجبات افزایش رفتارهای شایسته و كاهش رفتارهای ناشایست آنان را فراهم كنیم.

توجه به علایق و درك احساس نوجوانان توسط والدین، جدا از نقش تاكیدی یا تكذیبی موجب برقراری ارتباطی مطلوب‌تر و ایجاد آرامش در نوجوانان می‌شود.

از دیگر راه‌های اصولی در برخورد با نوجوانان عدم واكنش شدید نسبت به رفتارها و صحبت‌های آنان است، زیرا هدف نوجوانان از برخی رفتارها جلب توجه والدین است.

منبع: جام جم