امروزه چاقی معضل بزرگ جامعه بشری است و ثابت شده اغلب بیماری‌ها به‌گونه‌ای با این پدیده مرتبط است. از این‌رو براساس تحقیقی كه بتازگی توسط محققان آمریكایی صورت گرفته است، مشخص شده احتمال تولد كودك مبتلا به اوتیسم یا كودكانی كه اختلالات تاخیر رشد دارند در مادرانی كه چاقی مفرط دارند یا در دوران بارداری مبتلا به دیابت هستند بسیار بیشتر است. این نتایج بتازگی در مجله پزشكی پدیاتریس به چاپ رسیده ‌است.

نتایج به دست آمده نگرانی‌های جدیدی را در شاخه بهداشت و سلامت ایجاد می‌كند. سازمان بهداشت ایالات متحده اعلام كرده از سال 2006 تا 2008 تعداد كودكان مبتلا به اوتیسم در آمریكا 23درصد افزایش یافته است. یعنی به طور متوسط از هر 88 كودك، یك نفر اوتیسم دارد.

در بررسی‌های جدید مشخص شده مادرانی كه چاقی مفرط دارند یا در دوران بارداری مبتلا به دیابت هستند، بیشتر در خطر داشتن نوزادان اوتیسم یا نوزادانی كه اختلالات تاخیر رشد دارند، هستند. برای رسیدن به این نتیجه محققان ایالت كالیفرنیا 1004 مادر و فرزند كه از نظر اجتماعی و اقتصادی در شرایط مختلفی بوده‌اند را مورد بررسی قرار دادند و مشاهده كردند در این میان، تقریبا نیمی از كودكان دارای اوتیسم بودند، 172 نفر مشكلات تاخیر رشد داشتند و 315 نفر دیگر، طبیعی بودند.

براساس این نتایج، بیش از 20درصد مادرانی كه كودكان اوتیسم داشتند یا كودكانی كه دچار تاخیر رشد بوده‌اند، در دوران بارداری چاقی مفرط داشته‌اند. اما تنها 14درصد از مادرانی كه كودكان طبیعی داشتند در دوران بارداری اضافه وزن داشته‌اند. به این ترتیب دانشمندان دریافتند احتمال این‌كه یك مادر چاق مفرط یا مادری كه در دوران بارداری دیابت دارد، فرزند اوتیسم داشته باشد 67 درصد است و از سوی دیگر در این مادران احتمال داشتن فرزندان مبتلا به اختلالات تاخیر رشد 2 برابر بیشتر است.

این نتایج ثابت می‌كند بین وضعیت سلامت مادر و اوتیسم رابطه مستقیمی وجود دارد. محققان می‌گویند چاقی و دیابت منشا اصلی بروز مشكلات فیزیولوژیكی در كودكان است.

دكتر پائولا كروكویاك مدیر این تحقیقات می‌گوید: جایگاه بین سلامت مادر و مشكلات تاخیر رشد عصبی در كودكان بسیار حائزاهمیت است، زیرا می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در بهداشت و سلامت جامعه داشته باشد.

به عنوان یك فرضیه محققان حدس می‌زنند بروز مشكلات تاخیر رشد در جنین مادران دیابتی می‌تواند به علت جذب بالای انسولین باشد كه باعث جذب بیشتر اكسیژن خون مادر می‌‌شود و از این‌رو جنین ممكن است در رحم مادر دچار كمبود اكسیژن شود.

منبع: جام جم